Tip na výlet s dětmi vlakem: Vídeň a mořské akvárium. Jak cestovat s kočárkem a s dětmi vlakem.

Letní cesta

Haus des Meeres

Haus des Meeres

prázdniny 2017 končí a já jedu s dětmi na vyjet do Vídně. Hlavním cílem mořské akvárium. Jedeme prvním ranním, či spíše dopoledním vlakem RailJetem s příjezdem do Vídně před jedenáctou. Děti se moc těší, zejména na slibované mini kino ve vlaku. Ve vlaku RailJet je totiž řazen vůz pro cestování s dětmi. A v něm je i dětské mini-kino.

Lístky kupuji přes internet jen den předem. Přesto dostávám včasnou jízdenku do zahraničí. Bohužel na ceně se to moc neprojevilo. Od nového jízdního řádu, od prosince 2017, ale už do Vídně jezdí i konkurenční žlutý RegioJet (prosím neplést s RailJetem od Českých drah) a tak cena se už hýbe dolů.

Dětský vagón č. 21 je v soupravě RailJet ve směru na Vídeň řazen jako první za lokomotivou. To je dobré vidět předem, protože při délce soupravy by jeho hledání, s dětmi a kočárkem, až po zastavení vlaku dosti obtížné. Tento vůz je určen pro děti, kteří tu mají mini-kino a hrací stoly.

RailJet

ČD RailJet – v dětském voze je část sedaček v uspořádání 2+2 se stolkem s deskovou hrou

Nastupovat s kočárkem musíte ale přes předposlední. Dveře jsou označeny velkým piktogramem. A pak jednoduše projít do posledního (prvního) vozu. Zde, místo dveří, je právě plac pro kočárky. Na druhém konci vozu (hned za lokomotivou) je místo pro cyklisty, kteří tu mají držáky na kola. A je tu i dost místa pro další kočárky.

RailJet

ČD RailJet – vůz 21 – místo pro kola a kočárky. Hned za lokomotivou ve směru na Vídeň

Hned po vyjetí projíždí kolem mini-bar. Nějaké sladkosti, horká čokoláda, džusy. Platit lze jak v Kč, tak v EUR. V soupravě je řazen i jídelní vůz. Jídelní vůz je řazen až na druhé straně soupravy. Což je dost daleko, jídlo však lze přinést. V dětském menu nabízejí klasiku: palačinky se šlehačkou a marmeládou nebo dětmi oblíbené párky s kečupem. Tentokrát jsme si nic nedali, možná při zpáteční cestě. Pro dospěláky (nebo děti) bych se nebál zvolit svíčkovou s knedlíky. Tu mívají u ČD dobrou.

Záchod je čistý, s přebalovákem, ale trochu malý. Navíc je tento záchod určen pro celý vůz, protože na druhé straně vagonu je velikánské místo pro kola, popř. i pro kočárky. A také sklopné sedačky. Ale protože je cestování vlakem do Vídně cenově nekonkurenční autobusům (léto 2017), je dětský vagón v létě 2017 spíše prázdný. Při zpáteční cestě s námi jelo z Vídně jen několik cyklistů.

Jako malý kluk, vzpomínám si, na průchody mezi vagony. Směsice strachu a odvahy, když v plné rychlosti a za hrozného hluku, jsme překračovali pohybující se plechy, kde po okraji bylo možné vidět ubíhající koleje. A ty těžké dveře do dalšího vozu! U RailJetu jsou průchody tak dobré, že tu nejsou ani dveře. A kdybych děti neupozornil, že procházíme mezi vozy, nevšimli by si toho. Dveře na zelené tlačítko jsou až u vstupu do části pro sezení.

Ševelení klimatizace. Vůz je klimatizován, okna se nedají otevřít. Otevírání dveří, voda na záchodě a splachování, vše opět na tlačítko. Odpadky můžete odkládat do kastlíku u stolečku, a pro větší věci je k dispozic plechový kastlík na chodbě u záchodu. Wi-Fi jak na české, tak na Rakouské straně, ale trochu pomalejší.

Čd RailJet

ČD RailJet mini kino v dětském voze

V mini kině pro děti dávali Tučňáky z Madagaskaru, v češtině. Hlasitost pohodová. Děti dobře slyšeli. Po skončení Tučňáků, už na Dolno-Rakouské straně, to byli Žížaláci a Ovečka Shaun. Ta v němčině. Při zpáteční cestě to byl Slavný lovec Pampalíny a Kominíček. V češtině. Hlasitost v pohodě. Mezitím reklamní klip na České dráhy, který byl trochu hlasitější. Jeli jsme však v modré soupravě patřící ČD. Na stejné lince jezdí ještě i červené soupravy Rakouských drah. Je proto možné, že program v mini-kině bude jiný.

Na třech párech sedaček je na stolku nalepena hra pro kostku a figurky. Hrací potřeby Vám zapůjčí průvodčí, ale protože ten nemusí rychle přijít, pokaždé slibuji dětem, že házecí kostku a figurky vezmu z domu. A vždycky na to zapomenu.

ČD RailJet

ČD RailJet – stolní hra v dětském voze

Vídeňské nádraží

vysoká, rovná a přehledná nástupiště. Dětský vůz zastavuje takřka hned u výtahů do průchodu. Záměrně nepíši, že do podchodu, protože pod nástupišti je široký průchod v úrovni okolních ulic. Další obchody jsou i o patro níže. V této úrovni je bezbariérová cesta na městské a regionální autobusy a na tramvaje. Metro a linka regionálního vlaku je o patro níže dolů. Protože na Vídeňském nádraží nejsou hlášení, vyjma mimořádností, je nádraží tiché.

Vídeňské nádraží

Nové nádraží Vídeň a ČD RailJet

Mořské akvarium

Jedeme se podívat na ryby do mořského akvária. Hned od nádraží jede nízkopodlažní autobus 13A, který se proplétá ulicemi, ale aspoň že nikde nepřestupujeme.

Akvárium

Mořské akvárium ve Vídni

Mořská akvária, ale také terária pro hady, ještěrky se nachází ve vysokánské betonové věži, která za války sloužila jako obrana Vídně před spojeneckými nálety. V nejvyšším poschodí se nachází restaurace a s terasou, odkud je krásný výhled na Vídeň. O děti se bát nemusíte, místo zábradlí vysoké sklo.

Vídeň

Vyhlídková terasa mořského muzea Haus des meeres

Místo pro kočárky je v přízemí u vchodu. Je tu mnoho akvárií, od těch malých, pro malé ryby, až akvárium přes dvě patra se želvami. Úžasný pohled. Je tu ale i cesta džunglí s opicemi a ptáky. K vidění jsou i krokodýli, žraloci, brouci, mravenci a další tvorové jižních krajů. Mezi patry můžete libovolně procházet po schodech nebo výtahem.

Vídeň

Akvária mořského muzea Haus des meeres

Největší útok na vaši peněženku / kartu čeká v obchůdku u výstupu. Upomínkové předmět a plyšáci všech možných tvarů a cen.

Terária

Terária mořského muzea Haus des meeres

A pokud se zajímáte o válečnou historii, mají tu i malé muzeum vzpomínek. Ale to je otevřeno jen občas.

Haus des Meeres

Ta skleněná stěna je několika-patrové terárium muzea Haus des Meeres. A v parku pod věží je dětské hřiště

Více o mořském akváriu na webu Haus des Meeres.

Popis vlakové soupravy RailJet a jak cestovat s kočárkem vlakem najdete na tomto webu.

Hodnocení nádraží Vídeň najdete na tomto webu.

Napište i svůj zážitek

Máte i Vy zážitky z cestování s dětmi vlakem? Nemusí být jen pozitivní. A nebojte se. Příběh uveřejním anonymně, gramatické chyby opravím a styl psaní vylepším.