Stáňa (únor, 2019)

Dobrý den, díky za přehledný článek. Většinu informací jsem sice již za dva roky cestování dohledala nebo zjistila osobní zkušeností, ale není nadto mít možnost najít vše pěkně popsáno na jednom místě.
Ráda bych se zeptala na možnost cestovat s kočárem např. 1. třídou i přesto, že tento vagon není pro kočáry ideální?
Samozřejmě za předpokladu, že kočárek nebrání průchodu.

Jde mi o to, zda vás má průvodčí právo vykázat do jiného vagonu, přestože máte místenku, pokud máte s sebou i kočár.
Bohužel se mi totiž běžně stává, že vagon pro invalidy a kola jako jediný bez možnosti rezervace je totálně narvaný a nemám šanci se tam vecpat. Vagon pro matky s dětmi je kupíčkový, takže kočár se nesložený dovnitř nevejde a několikrát mě odrazoval i průvodčí, abych do něj vůbec chodila. Je tedy řešením koupit lístek do první třídy, protože ta má širší uličku ve velkoprostorovém voze, nebo i to bude problém?
Předem děkuji za odpověď a zkušenosti ostatních.

Logo Vlakem jednodušeDobrý den, děkuji za pochvalu mého webu.
Co se týká cestování s kočárkem 1.třídou, nevím. Nemám vyzkoušeno. A tak jsem napsal ČD jak to je.
A tady je odpověď z ČD ohledně cestování s kočárkem a dětmi 1.třídou:
“… pokud to kapacita vozu 1. třídy dovolí, je možné přepravovat kočárek s dítětem i tam. Také záleží na domluvě s vlakovým personálem.” a dále
Děti do 6ti let jezdí zdarma i v 1. třídě.

Osobně bych se ale asi dvakrát rozmýšlel.
1.třída vskutku není určena pro cestování s kočárkem ani s kolem. Není tu u vchodových dveří místo. Byť jak píšete, chodbička je širší a kupé jsou prostornější. Před nástupem bych se vždy zeptal u průvodčího.
Občas jsem 1.třídu využil pro cestu s dětmi, ale už bez kočárku. Ve dvojce bylo plno a tak jsme šli do prázdné jedničky.
U průvodčího dokoupili rozdíl v ceně jízdenky.

Co se týká kočárek & cyklista: na straně jedné díky cyklistům došlo k výraznému zlepšení pro cestování vlakem s kočárkem, cyklisté nám proklestili cestu za vyšší kvalitu a pohodlí. Na straně druhé, mohou být občas vlaky plné cyklistů. A přestože máte s kočárkem přednost před cyklisty….

Co se týká vozu pro kočárky a invalidy, osobně mám velmi dobré, zkušenosti s vozem 236 Bbdgmee. Kombinace klasických kupé + jednoho kupé pro invalidy, které má jen jednu řadu sedadel a místo druhé místo pro vozík (a kočárek). Průvodčí jej nám odemčel: široké dveře, velké místo i pro dvojáka. Jinak je ve voze 236 místa pro kol a kočárky u dveří + velké místo uprostřed vozu u bočních dveří pro nakládku invalidních vozíků.

Ale vždy záleží na konkrétním vlaku. Třeba do Pendolina bych si místenku na kočárek určitě dopředu zajistil.