Náš příběh začal před lety,

kdy jsme s kamarádkou pořádali rodinné výlety pro známé a známé známých s kočárky a s dětmi. A zjistili jsme, že cestovat s kočárky vlakem, který není nízkopodlažní, není vůbec snadné. Tak vznikla první poradna pro maminky s kočárky, co cestují vlakem…

Druhé překvapení bylo, když jsme na našich výletech zjistili, že i pro “obyčejné” lidi, kteří necestují každý den vlakem, je problém vyznat se v jízdních řádech, orientovat se na nádraží a využívat možných slev a cenových zvýhodnění. Většinu z nich, nebýt výletu, by ani nenapadlo odložit auto a jet vlakem. Bojí se, že se ztratí.

Mnozí účastníci našich rodinných výletů pak byli překvapeni, když zjistili, že dveře vlaku se otevírají na tlačítko, okna už otevírat nejdou a ve vozech jsou elektronické informační panely a hlášení stanic. “Naposledy jsem jel vlakem na školním výletě,” říkali nám.
A byli rádi, že poznali i něco jiného než auto a letadlo.
Protože na českém, ani na slovenském, webu nebylo nic o cestování s dětmi a s kočárkem vlakem, založili jsme webové stránky, kde jsme popsali vozy, které se pohybují na české železniční síti. Uvedli jsme jestli jsou vozy nízkopodlažní, jaká je prostupná šířka dveří, jestli je ve voze místo pro kočárek, kde že je ten dětský oddíl a jak vůbec najít vůz vhodný pro cestování s dětmi.

Mysleli jsem, že hotovo, ale zanechali jsem ze slušnosti na webu kontaktní formulář, kdyby byl nějaký ten dotaz. A maminky se nás začaly ptát: „A co nádraží? Jak na nástupiště?
Je tam výtah nebo jen schody z podchodu?”.
Tak jsme se vrhli na popis nádraží.

Pro koho to děláme

Podobný problém jako maminky s kočárkem, tedy strmé schody do vlaku a nízká nástupiště, řeší nejen staří lidé, ale prakticky všichni. Stačí když máte těžký kufr na kolečkách nebo kolo. Nejedná se však jen o pohodlí, ale i bezpečnost při cestování.

Víme, že dochází i k úrazům při vystupování z vlaku.
Viděl jsem na vlastní oči, takřka hororové, propadnutí malého dítěte mezi hranou nástupiště a schůdky do vlaku. Dítě chtělo jít samo a mamina jej již nestihla zachytit. Naštěstí se v tomto případě nikomu nic nestalo.

Naším mottem je „Máme rádi zážitky, na které jsme připraveni.“ Věříme, že před první cestou se lidé chtějí podívat, jak vypadá nádraží, kam jedou, kde přestupují.
Ať je na cestě nic nepřekvapí.
Ať nezmeškají přípoj.
Vidíme, jak lidem ujíždějí přípoje jen proto, že na nádraží při přestupu zazmatkovali a nevěděli na které nástupiště se vydat.

Co máme na webu

 • Popisujeme a hodnotíme nádraží z pohledu uživatelské přívětivosti a bezpečnosti. Od příchodu na nádraží, až po nástup do vlaku, nebo přestupování.
  Jak se dostat na nádraží (navazující veřejná doprava, možnosti parkování aut a kol, cyklo / turistické značení).
  Jak vypadá odbavovací hala, služby na nádraží, čistota.Hodnotíme velká nádraží i zastávky s přístřeškem.
  Jaké jsou nástupiště, jak jsou označené? Díváme se, zda tu jsou odjezdové tabule. Zda na nástupiště vede výtah nebo je přístup jen po schodech. Nebo musíte dokonce překračovat koleje a přístup na nástupiště je až po zastavení vlaku? Zaměřujeme se hlavně na bezpečnost.
  Každé nádraží obdrží procento uživatelské přívětivosti.
 • Popis a fotky osobních vozů na české železnici.
  Jak se otevírají dveře, zda tu jsou tlačítka, nebo ještě kliky. Jaká je prostupná šířka dveří.
  Jestli jsou vozy nízkopodlažní, vhodné pro cestování s dětmi,  jestli je tu místo pro kočárek, kola nebo pro vozíčkáře.
  Jak vypadá interiér vozu, jaká kvalita sedadel, zda tu jsou zástrčky na nabíjení elektroniky a jakého jsou typu 230 V / USB
  Jak vypadá záchod, zavírání dveří.
 • Vlakem na výlety : soustředíme se na méně známé, neokoukané, cesty a oblasti, kterou jsou ale vždy v docházkové vzdálenosti od popsaných nádraží a zastávek. Všechny cesty jsme osobně prošli nebo projeli. Fotky jsou naše, zážitky autentické. Píšeme praktického původce na cestu. Pokud máte dotaz, můžete se nás klidně ptát.
 • Kočárek ve vlaku je diskuse a výměnu zkušeností se zaměřením na cestování s kočárkem a s dětmi vlakem. Rodiče nám píší a ptají se na spojení vlakem, které by bylo pro cestu s kočárkem nejlepší, kterým vlakem a kterým vozem ve vlaku mají jet.

Kdo to platí

Celý projekt Vlakem jednoduše.cz platíme ze svého.
Neobdrželi jsme ani korunu z veřejného, státního či unijního rozpočtu.
Nemáme žádný finanční dar z Českých dráh, Správy železniční dopravní cesty, ani od žádného jiného dopravce či poskytovatele služeb na dráze.
Máme skromný příjem z inzerce.

V roce 2018 jsme požádali o podporu Nadaci Vodafon, která poskytuje podporu projektům se sociálním posláním. Získali jsme školení a podporu mentora. V létě 2019 nám poskytli 50 hodin práce programátora, který nám pomohl s vylepšením webu tam, kde naše síly již nestačily.
Logo Vlakem jednoduše.cz a úvodní obrázek nám vytvořil kamarád grafik z Vyškova.

Webové stránky a technickou podporu má na starosti vedoucí našeho projektu Vlakem jednoduše.cz Pavel Boucník.
Napsat mu můžete na pavel.boucnik@centrum.cz

Líbí se Vám náš projekt

Našim cílem je pomoci lidem při cestování vlakem.
Protože je v naši vlasti skoro 2.800 nádraží, uvítáme i Vaši pomoc.

Přidej se k nám!

Pro dlouhodobou spolupráci hledáme fanoušky železnice z jednotlivých krajů, kteří by nám fotili a popsali nádraží ve svém okolí.
Zaškolíme. Více v příspěvku Jak nám můžete pomoci.