Mám dvě děti …

… a s kamarádkou jsme začali pořádat rodinné výlety pro známé a známé známých s kočárky a s dětmi. Samozřejmě část cesty vlakem. A zjistili jsme, že cestovat s kočárky vlakem, který není nízkopodlažní, není vůbec snadné.

Druhé překvapení bylo, když jsme zjistili, že pro “obyčejné” lidi, kteří necestují každý den vlakem, je problém vyznat se v jízdních řádech, orientovat se na nádraží a využívat možných slev a cenových zvýhodnění. Většinu z nich, nebýt výletu, by ani nenapadlo odložit auto a jet vlakem. Bojí se, že se ztratí. Pak byli překvapeni, když zjistili, že dveře vlaku se otevírají na tlačítko, okna už otevírat nejdou a ve vozech jsou informační panely a hlášení stanic. “Naposledy jsem jel vlakem na školním výletě,” říkali.

A protože ani na českém, ani na slovenském, webu nebylo nic o cestování s dětmi a s kočárkem vlakem, založili jsme webové stránky, kde jsme popsali skoro všechny vozy, které se u nás pohybují – jestli jsou nízkopodlažní, jaká je šířka dveří, jestli je ve voze místo pro kočárek, kde že je ten dětský oddíl a jak vůbec najít vůz pro cestování s dětmi.

Mysleli jsem, že hotovo, ale zanechali jsem ze slušnosti na webu kontaktní formulář, kdyby byl nějaký ten dotaz. A maminky se mne začaly ptát “A co nádraží? Jak na nástupiště, je tam výtah nebo jen schody z podchodu…?”. Tak jsme se vrhli na popis nádraží. Ale při počtu 2.800 nádraží v naší vlasti to nějaký čas zabere. Tak jsme vyzvali naše čtenáře a čenářky, ať nám pomohou

A protože podobný problém jako maminky s kočárkem, tedy strmé schody do vlaku, nízká nástupiště, řeší i staří lidé, budeme se postupně zaměřovat i na tuto skupinu.

Výhledově, snad i na vozičkáře. Nádraží a vlak, který je plně bezbarierový, je ideální i pro cesty starých lidí, pro kočárkáře a vůbec pro všechny. Vědeli jste třeba, že se měří a vyhodnocuje rychlost nastupování a vystupování z vlaku? Nízkopodlažní vlaky mají pak kratší pobyt ve stanici a jízdní doba se zkracuje. Minuta k minutě…

Víme, že bohožel dochází i k úrazům při vystupování z vlaku. Viděla jsem, takřka horovové, propadnutí malého dítěte mezi hranou nástupiště a schůdky do vlaku. Dítě chtělo jít samo a mamina jej již nestihla zachytit. Naštěstí se nikomu nic nestalo.

Snad se nám pomůže i díky Dotazníku zlepšit stav vlaků a nástupišť. 

 • Máme Přehled osobních vozů na české železnici s jejich fotkami a popisem. jestli jsou nízkopodlažní, jaká je šířka dveří, jestli mají místo pro kočárek či vozík.

   

 • Začínáme s Popisem a hodnocením nádraží v naši vlasti. Jak na nástupiště, jestli výtah nebo jen schody, nebo dokonce musíte překračovat koleje a přístup až po zastavení vlaku. Hodnotíme zejména bezpečnost.
   
 • Přínášíme rady jak pohodlně a bezpečně cestovat vlakem
   
 • Tipy na výlet
   
 • Diskuse a výměna zkušeností

Jsme rádi, že můžeme pomoci.

Napište ná svůj příběh

Napište nám, co se Vám libí a hlavně, co se Vám nelíbí.
Nebojte se zeptat. Je to složité.
Níže je kontaktní formulář, nebo mi napište přímo na mail: vlakem.jednoduse@gmail.com

Vaše email adresa je určena jen a pouze pro případnou odpověď na Vás dotaz / komentář. Vaše email adresa nebude nikde zveřejněna ani poskytnuta třetí straně, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána. Pokud bude Váš dotaz / komentář zajímavý, budu jej, po úpravě, publikovat, ale bez uvedení Vašeho jména a email adresy.