Mikulov

správně řečeno Mikulov na Moravě, je krásné místo ležíci pod Pálavou, oblíbeným to výletním místem na Jižní Moravě. Jednokolejná železnice vede ze Znojma přes Mikulov do Valtic a Břeclavi. V roce 2017 začala její postupná rekonstrukce a zvyšování rychlostí vlaků. Z historického jádra města Mikulov je to na nádraží z kopce asi 10 minut chůze. Tedy, pokud trefíte správnou cestu …

Mikulov na Moravě

Hodnocení

Hodnocení nádraží na 70 %

Pro pohodlné a bezpečné cestování vlakem s dětmi, s kočárkem, u starších lidi či na vozíku jsou důležité jak samotné vagóny, tak i stav a vybavení nádraží. Má nádraží pohodlné a bezpečné nástupiště a jak se na nástupiště vůbec dostanu?
Tady je popis a hodnocení nádraží v Mikulově na Moravě, po modernizaci, v květnu 2019.

Od naši poslední návštěvy proběhla kompletní modernizace nástupišť. Nyní jsou všechna nástupiště vysoká, rovná a dostatečně široká. Výstup a nástup je proto bezpečný.  Na nástupišti jsou lavičky, přístřešky a informační panely.

Orientace je na mikulovském nádraží v pohodě. Došlo ke zjednodušení značení, kdy nástupiště je označeno číslem koleje u které zastaví vlak.

Díky chytrému řešení míjení vlaků tu není žádné přecházení kolejí a není tu ani podchod.
Přístup je plně bezbarierový.

Podrobně
 • Bezbariérovost: ANO
 • Nástupiště – vysoké, rovné, bezpečné.
 • Přístup na nástupiště – bezbarierové
 • Přístup do nádražní budovy – schůdky, prahy
 • Orientace na nádraží – bez problému
 • Pokladny – ANO
 • Záchod – ANO
 • Čekárna – ANO
 • Čistota – udržováno
 • Občerstvenní – ANO, automaty na drobnosti. Vedle nádraží taková omšelá hospoda.
 • Veřejná doprava – hned u nádraží je zastávka regionálních autobusů
 • Parkování kol – kolem nádraží
 • Parkování aut – před nádražím

Přístup na nádraží v Mikulově

Nádraží v Mikulově na Moravě

Nádražní budova v Mikulově na Moravě: vstup do čekárny a k pokladnám dveřmi uprostřed (schod) a nebo můžete nádražní budovu obejít z obou stran a takto zajet rovnou na nástupiště.

Nádraží v Mikulově na Moravě

Pohled od nástupiště směrem k městu. Cesta kolem nádražní budovy (mapa, turistický rozcestník) na regionální autobusy. V pozadí Svatý kopeček nad Mikulovem.

Čekárna na nádraží v Mikulově

Na nádraží v Mikulově na Moravě

Pokladna na nádraží v Mikulově. Čisto, lavice na sednutí už něco pamatují. Dva automaty na drobné občerstvenní a nezbytnou kávu na cestu.

Mikulov na Moravě, čekárna

Touhle chodbou a čekárnou v jednom se přichází na nástupiště. Na konci chodby záchody. Klíč vám půjčí v pokladně. S koly nádraží radši objeďte. 

Nádraží v Mikulově na Moravě

Nádraží Mikulov na Moravě

Před nádražní budovou je velký plac s lavičkami a stojany na kola.
Uprostřed na té černé tabuly jsou napsány odjezy a příjezdy vlaků a číslo koleje.
Pokud si přesto nejste jisti, je na modré tabulky napsán směr vlaků. 

Křižování vlaků ve stanici Mikulov na Moravě

Protože železniční trať před a za Mikulovem je jednokolejná, vlaky se ve stanici Mikulov na Moravě, tzv. křižují.
To znamená, že přijede vlak od Břeclavi, zastaví u jednoho nástupiště a umožní nástup a výstup cestujících.
Skoro současně přijede vlak i z druhé strany, od Znojma, a zastaví u druhého nástupiště na jiné koleji. Přehodí se výhybky a až cestující nastoupí, vlaky pokračují dál.

Nástupiště u koleje první a čtvrté

Nástupiště v Mikulově na Moravě

Vlevo od nádražní budovy je nástupiště koleje 1 a 4. Nástupiště je vysoké, přehledné a bezpečné. Značení přehledné plus informace o směru a času odjezdu vlaků.
Kolej první je průjezdná a teď je na ní vlak od Znojma směr Břeclav.
Kolej čtvrtá je tzv. kusá (slepá).

Nástupiště v Mikulově na Moravě

Díváme se z nástupiště od první a čtvrté koleje směrem k nádraží. Východ směr reg. autobusy a město je vpravo kolem nádražní budovy. 
Na začátku nástupiště je přístřešek. Cesta je bezbrariérová. 

Nástupiště na koleji druhé v Mikulově

Nástupiště na koleji druhé v Mikulově na Moravě

Nástupiště na koleji druhé v Mikulově na Moravě je vpravo od nádražní budovy. Přístup je opět plně bezbariérový. 

Nástupiště na koleji druhé v Mikulově na Moravě

Přístřešek pro cestující na nástupiště na koleji druhé v Mikulově na Moravě

Na co si dát pozor

Cesta z nádraží do Mikulova

V Mikulově je mezi nádražím a městem široká silnice, kterou je obtížné přejít. Pokud chcete jít či jet na kole z nádraží do Mikulova na náměstí a dál, dejte se touto cestou mostem nad silnici. Ztratit se nemůžete, stále do mírného kopce.
Horší je to z druhé strany, z náměstí na nádraží …

Pálava směrem k Mikulovu na Moravě

Pokud jdete z Pálavy, z Mikulova na vlak, tak vězte, že trefit nádraží není vůbec snadné. Nádraží je v údolí pod městem, za širokou silnici. Nejlepší a nejkratší cesta je mostem pro pěší nad silnici, která vás přivede přímo před nádraží. Z náměstí jste tam za 10 minut. Pokud to trefíte.
Ale značení z náměstí je trochu horší, lehce sejdete ze správého směru a pak budete složitě a zdlouhavě obcházet silnici. Mapu, navigaci v mobilu a nechte si radši více času. Uspořeny čas můžete s dětmi spotřebovat na dětském hřišti před mostem.

Zajímavosti v okolí Mikulova na jižní Moravě

Nádraží v Mikulově na Moravě je skvělým místem pro začátek výletu do Mikulova města nebo na okolní cyklo a in-line trasy.
Pokud se vydáváte na Pálavu, doporučuji Mikulov jako cílové místo výletu, jednak kvůli množství hospod a vináren a také proto, že na nádraží je to z města z kopce dolů.

Mikulov Kozí hrádek

TIP na výlet: pokud budete v Mikulově, doporučuji si zajít na Kozí hrádek. Z náměstí je to jen skok, asi 10 minut po schodech nahoru. Než zřícenina hradu je to spíše rozhledna. A výhled stojí za to. Nejen na Mikulov, ale i na stranu druhou, na Pálavu.

Klady a Zápory

„Neuvěřitelná změna k lepšími. Když jsem nádraží v Mikulově navštívila v roce 2017 byla tu hrůza. Dnes, po modernizaci, je to změna k nepoznání. Vysoká a bezpečná nástupiště, žádné přecházejí kolejí na nástupiště po zastavení vlaku jako dříve.“

„Škoda, že modernizace nádraží se ještě nedotkla samoté budovy. Také je třeba si dávat pozor, zda-li vlaky odjíždějí z nástupiště vpravo či vlevo od nádražní budovy. Chybí tu pořádné turistické informace. Nádraží je totiž významným místem začátku cest pro cyklo-turisty na Pálavu.“

Další hodnocená nádraží

Vaše email adresa je určena jen a pouze pro případnou odpověd na Vás dotaz / komentář. Vaše email adresa nebude nikde zveřejněna ani poskytnuta třetí straně, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána. Pokud bude Váš dotaz / komentář zajímavý, budu jej, po úpravě, publikovat, ale bez uvedení Vašeho jména a email adresy.