Popis výletu

Pálava jsou vápencové kopce mezi Mikulovem a Dolními Věstonicemi. Na dohled z Brna.
Výhodou Pálavy je, že je lze přejít za jediný den.
Nevýhodou je, že jsou tak blízko Brna a proto sem míří mnoho výletníků.

Můj tip je zkusit Pálavu v zimě, klidně v lednu či únoru.
Odměnou je zcela jiný pohled na známé kopce. A bez lidí. Tedy skoro bez lidí.

Nejbližší nádraží

Většina lidí přechází Pálavu z Dolních Věstonic do Mikulova. Výhodou je, že to nejstrmější stoupání na Sirotčí hrádek máte hned na začátku, ale hlavní výhodou je, že výlet zakončíte v Mikulově, kde je spousta hospod, vináren, pouličního občerstvení a dalšího vyžití.

Pokud se vydáváte v čase, když je už ráno světlo, doporučuji využít pro cestu z Brna hned ten první osobní vlak do stanice Popice. Výlet je sice delší, ale vyhnete se tak davům lidí. Ze stanice Popice se dáte po červené turistické trase přes mírný kopec do Strachotína. Před Strachotínem pozor na krátký úsek po silnici. Za obcí přecházíte po hrázi Nových mlýnů do Dolních Věstonic. Na hrázi to občas může opravdu foukat. Cesta pro pěší vede po chodníku odděleného od silnice svodidly.

V obci Dolní Věstonice si můžete v samošce doplnit zásobu jídlo a pití. Dejte si lehkou svačinu a už vzhůru po červené do kopce. Další možnost občerstvení je prakticky až v Mikulově.

Pokud se vydáváte na cestu později, nebo si chcete zkrátit cestu, tak využijte regionální rychlík z Brna do stanice Šakvice. Zde na vlak navazuje autobus, který vás zaveze rovnou do Dolních Věstonic. Pro cestu z Brna až do Věstonic využijte jízdenku jihomoravského jednotného systému IDS-JMK. Pokud cestujete o víkendu a je vás, už se vám nejspíše vyplatí celodenní jízdenka pro 2 dospělé a dvě děti.

Pokud se rozdělíte na dvě skupiny, první, která cestuje už ráno do Popic a pak pěšky přes Nové mlýny, a druhá, který vyráží později a jede rychlíkem a autobusem do Dolních Věstonic, tak časově to vychází na stejno. Setkáte se v Dolních Věstonicích u samošky.

Další možnost je, pokud máte menší děti, pokračovat autobusem až do Horních Věstonic a zdolat jen část cesty přes Pálavu.

Cíl přechodu Pálavy je v Mikulově na náměstí, resp. v Mikulově na nádraží.

Obtížnost

 • Přes Pálava vede pohodová cesta. Stačí kecky, běžná obuv na výlety.
 • Na podzim a v zimě může být cesta velmi blátivá a kluzká.
 • Celý přechod Pálavy je spíše pro větší děti.
 • Pro výlet s malými dětmi doporučuji trasu z Horních Věstonic, nahoru na zříceninu a pak do Dolních Věstonic nebo do Pavlova.
 • Trasa rozhodně není sjízdná s kočárkem.

Rizika

 • Od jara do podzimu opravdu velké množství turistů.
 • Z Dolních Věstonic, prakticky až do Mikulova není po cestě žádné občerstvení. Byť něco málo je (bývá) v Klentnici, spoléhat se na to ale edá.
  Proto raději svačinu a pití sebu.
 • Pokud se vydáváte za deště nebo námrazy, vápencové skály kloužou

Další aktivity

Pokud toho v Mikulově ještě nemáte dost, doporučuji vyhlídkové místo Kozí hrádek. Je to věž přímo v Mikulově. Těch pár schodů na závěr za to určitě stojí.

Rady na cestu

 • Vydejte se na Pálavu mimo sezónu. Klidně v pozdním či v lednu, únoru. Je tu mnohem méně lidí a Pálava i v tomto ročním období má své kouzlo.
 • Z Mikulovského náměstí je to na nádraží ještě kilometr, ale pozor (!) musíte trefit tu správnou cestu. Jinak vás chodník svede daleko od nádraží. Pokud to tu neznáte, nechte si na cestu na vlak větší časovou rezervu.