Praha-hlavní nádraží

Pražské hlavní nádraží je nejdůležitějším a nejvytíženějším nádražím v naši vlasti. Regionální vlaky, rychlíky i mezinárodní spoje + přestup na BUS směr letiště. Metro přímo ve vestibulu nádraží. Velké, prostorné, dobře značené. Nástupiště pod střechou, široká, přímá a vysoká – do nízkopodlažních souprav nastupujete bez-schodů. V hale plno obchodů a služeb. To je Praha hlavní nádraží.

Praha-hlavní nádraží

Hodnocení

Hodnocení nádraží na 90 %

Pro pohodlné a bezpečné cestování vlakem s dětmi, s kočárkem, u starších lidi či na vozíku jsou důležité jak samotné vagóny, tak i stav a vybavení nádraží. Má nádraží pohodlné a bezpečné nástupiště a jak se na nástupiště vůbec dostanu? Tady je popis a hodnocení Praha hlavní nádraží

Jak vypadá hlavní pražské nádraží v květnu 2018?

Praha-hlavní nádraží je centrem regionální dopravy středočeského kraje. Jezdí přes většina S-linek. Na nádraží začíná i mnoho dálkových a mezinárodních spojů, včetně těch nočních s lehátkovými a lůžkovými vozy. Nádraží je otevřeno celý den a celou noc. A v noci nejen nějaké jeho malá část, ale většina plochy. I v noci je zde plno světla (spát se tu moc nedá) a také dost lidí. O pořádek se stará ostraha nádraží.

Proudí tudy skutečně hodně lidí, ale nádraží je prostorné a dobře navržené, aby se proudy lidí nastupujících, vystupujících a čekajících vzájemně nekřížily. Široké chodby, široké podchody. Všude informační tabule. Nádraží je moderní a čisté. Bohužel celkový dojem se prudce zhorší, jen co vyjdete z haly ven do parku – neuklizené, bezdomovci okupující lavičky, smrad.

Nástupiště jsou dlouhá, široká a vysoká tak, že do nízkopodlažních vlaků nastupujete skutečně bez-schodu. Na nástupiště vedou široké, přehledné podchody. Výstup nahoru z podchodu je schody, jezdícími schody nebo výtahy. Nástupiště jsou plně zastřešena. 

Nádraží je plně bezbariérové. Včetně WC

Na WC akceptují platební karty. možnost vysprchování.

Ve dne jsou na nádraží obchody se vším možným, samoška, restuarace, rychlé občerstvenní, … V noci jen automaty na kafe a nějaké drobnosti. Ve vestibulu jsou pokladny několika dopravců. Pokladny ČD jsou rozděleny na ty pro regionální dopravu, pro mezinárodní spoje + cestování 1.třídou.

Bohužel nádraží není průchodí na druhou stranu. A tak když se chcete třeba dostat na VŠEkonomickou, musíte nádraží obcházet nebo použít MHD. Ale výtah na druhou stranu se již připravuje.

Podrobně
 • Nástupiště – širká, vysoká, osvětlená, přehledná. Na nástupištích jsou lavičky, odpadkové košy, info tabule. Plně zastřešené. Do nízkopodlažních vlaků se nastupuje bez-schodů.
 • Přístup na nástupiště – schody nebo jezdící schody, výtah. Podchody v úrovni odbavovací haly.
 • Přístup na nádraží – bezbarierový, stejně tak na záchody, do podchodu či k pokladnám.
 • Orientace na nádraží – je to skutečně velké nádraží, ale obecně bezproblémová, informační tabule.
 • Pokladny – ANO (i v noci)
 • Záchod – ANO (i v noci) a to zcela vpravo a zcela vlevo nahoře v hale.Včetně sprchy. Placené WC, turniket bere i karty.  
 • Čekárna – ANO (lze čekat / sedět v hale i přes noc)
 • Čistota – ANO, venku ne.
 • Občerstvenní – ANO, restaurace, rychlá občerstvenní, drobné obchody, samoška (delší fronty). Obchody s novinama, časopisy a drobné občerstvení. Ovchody s oblečením, dárky …
 • Veřejná doprava – vstup do metra přímo v hale nádraží. Tramvaje Hlavní nádraží 300 metrů. Asi 10 minut chůze přes park – moc nedoporučuji. Bezdomovci  nepořádek.
 • Masarykovo nádraží – 500 metrů
 • Přestup na BUS směr letiště – nahoře před Fantovou kavárnou
 • Parkování auta – vpravo, při čelním pohledu na nádraží, je parkoviště
 • Kvůli rozloze nádraží nutno počítat s delšími časy na přestupy, zvláště, jste-li tu poprvé

Nádraží

Vestibul pražského hlavního nádraží je dvoupatrový. Přední část kam vstupujete z venku, nebo při výstupu z metra, je jednopatrový s vysokým stropem. Následuje schody (šikmé plocha) dolů, kde jsou pokladny jednoltlivých dopravců. Uprostřed jsou pokladny ČD. Ty jsou rozděleny na 1.třídu (střed) a pokladny na jízdenky do 2.třídy. Úplně vpravo je samoobsluha, ale s velmi velmi pomalou obsluhou u pokladen.
Ve druhém patře, kam vedou výtahy a  pojízdný chodník jsou další obchody, odjezdové tabule a vstup do tří podchodů.

Praha hlavní nádraží – vstupní hala – přízemí

Praha main train station

Jsme v přízemí vstupní haly. Před námi uprostřed, mírně dolů, jsou pokladny ČD (ČD centrum).
Po obou stranách vidíme výtahy a pohyblivý chodník do druhého patra. Z druhého patra již vedou tři souběžné chodby k nástupištím.
Ty jsou ještě o patro výše.

Praha main train station

Jsme v ČD centrum: pokladny pro 1. a 2.třídu a mezinárodní pokladny.
Za zády mám lavičky na sednutí.

Praha main train station

Výtahy a pohyblivý chodník do druhého patra pražského hlavního nádraží.

Vestibul pražského hlavního nádraží

Vstup do sníženého přízemí, kde jsou pokladny ČD. Po zakoupení jízdenky jeďte o patro výše.

Praha hlavní nádraží – vstupní hala – 2.patro

Vestibul pražského hlavního nádraží

Výtahem nebo po pohyblivém chodníku do druhého patra. Pod náma jsou pokladny jednotlivých dopravců.

Praha hlavní nádraží

Ve 2.patře odjezdové haly jsou menší obchody, kavárny, a hlavně odjezdové tabule.
Takřka žádné místo na sednutí.

Podchody k nástupištím

Podchod na pražském hlavním nádraží

Na pražském hlavním nádraží jsou tři souběžné podchody na nástupiště:

 • Podchod vlevo je Severní,
 • prostřední podchod a
 • podchod vpravo je Jižní.

Na odjezdové tabuli jsou totiž nejen čísla nástupišť a kolejí, ale i to, zda-li je to jižní (J) nebo severní (S) část nástupiště. tak pozor.

Nástupiště

Celkem 7 nástupišť:

 1. nástupiště – jednostranné u staniční budovy.
 2. nástupiště- plně kryté monumentální klenbou
 3. nástupiště- plně kryté monumentální klenbou
 4. nástupiště – plně kryté monumentální klenbou
 5. nástupiště – severní výstup šikmá rampa
 6. nástupiště – severní výstup šikmá rampa
 7. nástupiště – severní výstup šikmá rampa
Nástupiště Praha hlavní nádraží

Praha hlavní nádraží má široké, přehledné a dlouhé nástupiště. Někdy i rychlíky staví jen v jedné polovině délky nástupiště. Počítejte proto s delší cestou

Nástupiště Praha hlavní nádraží

Nástupiště Praha hlavní nádraží

Nástupiště Praha hlavní nádraží

Veškerá nástupiště jsou plně kryta.

Nástupiště Praha hlavní nádraží

Vzdálenejší nástupiště mají jen takovou střechu, v zimě tu tedy může táhnout. A jak na obrázku vidíte, vlaky často staví v jedné polovině délky nástupiště..

Příchod na nástupiště

Praha hlavní nádraží

Na nástupiště vedou jezdíci schody, výtahy nebo obyčejné schody. 

Nástupiště Praha hlavní nádraží

Pohled na výtah z podchodu na nástupiště.

Praha hlavní nádraží

Na 5., 6. a 7. nástupišti je severní výstup  podchodu šikmá rampa. Výstup na druhou stranu je po klasických schodech.

Klady a Zápory

„Široká, vysoká a přehledná nástupiště. Přehledné a plně bez-schodovité nádraží. Velké informační panely, všude cedule. Prostě dobré moderní nádraží. I přes množství lidí čisté. Líbí se mi nabídka obchodů, byť jsou trochu dražší. Oceňuji i možnost osprchovat se, což se zejména v letních vedrech hodí. Přes noc je celý vestibul osvětlen jako ve dne, takže i když brzo ráno někam jedete či čekáte na spoj po příletu do Prahy, je to v pohodě,“

„Na můj vkus moc lidí, všechny lavičky bývají obsazené. Když cestujete v noci nebo za brzkého rána, jsou obchody s jídlem zavřené a stejně se není kde sednout. Leda na zem. A pak ta špína a „špína“ před nádražím, To je opravdu hrůza.“ A hlavně (!), jak je nádraží opravdu velké, trvá cesta od metra, z vestibulu na nástupiště i několik minut. Proto si nechávejte dostatečnou časovou rezervu.

Další hodnocená nádraží

Vaše email adresa je určena jen a pouze pro případnou odpověd na Vás dotaz / komentář. Vaše email adresa nebude nikde zveřejněna ani poskytnuta třetí straně, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána. Pokud bude Váš dotaz / komentář zajímavý, budu jej, po úpravě, publikovat, ale bez uvedení Vašeho jména a email adresy.