Wien Hbf

Vídeňské hlavní nádraží je zcela nové nádraží, které vyrostlo na začátku nového milénia při přestavbě vídeňského železničního uzlu. Původí nádraží také již nestačilo množství vlaků a pohodlí cestujících.
Výsledkem je moderním nádražím jak z pohledu železničního provozu, tak nás cestujících

Vídeň-hlavní nádraží

Hodnocení

Hodnocení nádraží na 100 %
Pro pohodlné a bezpečné cestování vlakem s dětmi, s kočárkem, u starších lidi či na vozíku jsou důležité jak samotné vagóny, tak i stav a vybavení nádraží. Má nádraží pohodlné a bezpečné nástupiště a jak se na nástupiště vůbec dostanu? Tady je popis a hodnocení hlavního nádraží ve Vídni.

Jak vypadá Vídeňské hlavní nádraží v červenci 2018?

Wien hbf je největším nádražím v Rakousku a v okolí. Přes množství regionálních i mezistátních spojů a velký objem cestujících, je nádraží navrženo natolik velkoryse a moudře, že se netlačíte, orientace je v pohodě, a hlavně, nádraží je průchozí, netrpíte pocitem stísněnosti. Nástupiště jsou nad uliční síti a z „podchodu“ vycházíte v úrovni okolních ulic.

Další regionální vlakové linky a metro jsou o patro, resp. dvě patra níže. U nádraží jsou zastávky městských autobusů a tramvají. Regionání a mezinárodní autobusy staví pod nástupišti, kousek od vestibulu.

Vídeňské hlavní nádraží má místa k čekání pod nástupišti. A tak pokud víte, odkud vám vlak jede, můžete si vybrat otevřenou čekárnu nebo ukrátit čas v některém z obchodů nebo posedět v restaruraci či kavárně.

Široký výběr občerstvení, které je možné zabalit a vzit sebou, tak na snězení na místě. Posezení s jídlem na lavicích vedle „pouličních“ prodejen ve vestibulu. Pro náročnější a delší čas, klasické restaurace a kavárny. Vše čisté.
Záchody čisté, placené.
Na křížení vestibulu a odchodu je prodejna lístků u přepážek nebo z automatů. Na druhé straně turistické informace.

Podrobně
 • Bezbariérovost nádraží – ANO
 • Bezbariérovost nástupiště – ANO
 • Celkový počet nástupišť: 12
 • Všechna nástupiště jsou přímá nebo jen v mírném oblouku. Vysoká, široká, přehledná a bezpečná. Zastřešená.
 • Přístup na nástupiště: schody, výtahy, jezdící schody,
 • Podchod – ANO
 • Orientace na nádraží – bez problému
 • Odjezdová tabule – ANO
 • Pokladny – ANO
 • Záchod – ANO
 • Čekárna – ANO
 • Čistota – ANO
 • Občerstvenní – ANO, velké množstí obchodů, rychlé občerstvení, kavárny, samoška
 • Veřejná doprava – ANOautobusy, reg. autobusy, tramvaje
 • Stanice metra – ANO, 10 minut chůze
 • Parkování kol – ANO
 • Parkování aut – ANO, podzemní garáže

Vídeň hlavní nádraží

Přednádraží ve Vídni
Přednádraží ve Vídni. Za zády mám zastávky městských autobusů a tramvají. I venku, na obrázku vpravo, jsou další místa k sednutí a občerstvenní
Vstup na hlavní nádraží ve Vídni

Pokud chcete využít tramvají, dávejte si pozor na tramvajovou linku D. Ta sice jezdí na vídeňské hlavní nádraží, ale s poznámkou „jih“. Zastávka je sice pod nástupišti, ale asi 6 minut chůze od hlavní haly. Pokud neznáte, nepoužívejte linku D nebo si nechte delší čas na přestup.

Stanoviště dálkových autobusů u hlavního nádraží ve Vídni
Stanoviště dálkových autobusů u hlavního nádraží ve Vídni je z vestibulu asi tři minty chůze.
Automaty na jízdenky na nádraží Vídeň

Na vídeňském nádraží je možné koupit jízdenky i na přepážce, ale většina cestujících (co ještě němají eletronickou jízdenku) využívá automatů na jízdenky

Přístup na nádraží a nástupiště z metra

Většina cestujících využije pro příjezd na hlavní vídeňské nádraží metro. To je však od nádraží trochu dál a pokud tudy procházíte poprvé, je nutné bedivě sledovat směrovky.
I samotná stanice červené linky U1 se jmenuje Südtiroler Platz – Hauptbahnhof.

Südtiroler Platz Wien, U1

Při výstupu ze soupravy metra sledujte modré směrovky Hauptbahnhof.

Přístup na 1.nástupiště 

Wien Hauptbahnhof - description

Na vídeňském nádražíje 12 nástupišť. První dvě jsou v podzemí, dalších deset nad úrovni ulic. Když přicházíte z metra, první je odbočka na 1.nástupiště, které vám jezdí nad hlavou. 

Wien Hauptbahnhof - description

Pro opačný směr na 1.nástupiště vídeňského hlavního nádraží vede cesta kolem Mekáče. Schody nebo výtah.

Přístup na 2.nástupiště

Wien Hauptbahnhof - description

Při cestě z metra je další odbočka k 2.nástupišti. I toto je v podzemí vídeňského hlavního nádraží.

Přístup k 3. až 12.nástupišti Vídeň hlavní nádraží

Wien Hauptbahnhof - description

Pokud přícházíte ze stanice metra červené linky U1, pokračujte k nástupištím 3. až 12. po schodech nahoru do hlavní odbavovací haly.
Pokud prefereujte výtahy nebo si chcete nakoupit / projít si obchodní galerii a dát si večeři nebo kávu, zahněte doprava. Na nástupiště pak přímo vyjedete výtahy.   

Wien Hauptbahnhof - description

Pokud jste vyjeli přímo nahoru jste v hlavní odbavovací hale. Vpravo od schodů, kterými jste vyjeli nahoru je mohutná odjezdová tabule a pod ní je podchod pod nástupišti 3. až 12. k vlakům.

Wien Hauptbahnhof - description

V hlavní hale je velké množství prodejen s občersvenním a dalšími drobnostmi, které si můžete sníst na lavicích mezi prodejnami, nebo vzít sebou do vlaku.

Wien Hauptbahnhof - description

Vestibul vídeńského nádraží při opačném pohledu: prodejny rychlého občerstvenní mám nyní za zády, vlevo mám velikánskou odjezdovou tabulu a podchod k nástupištím, a nyní se dívám na jezdící schody dolů k 1. a 2.nástupišti.
Pokud bych šel rovno, vyjdu na ulici, kde mohu přesednout na autobusy nebo tramvaje. 

Když podejdete pod velikánskou odjezdovou tabuli, jste v chodbě odkud se dostanete na 3. až 12.nástupiště  

Wien Hauptbahnhof - description

Z chodby vedou nahoru na nástupiště jezdící schody nebo …

Wien Hauptbahnhof - description

… vtahy. Tyto výtahy jezdí přes tři patra. Nahoře jsou nástupiště, uprostřed je chodba na které právě stojíme a dolů se dostanete do dalšího patra obchodní galerie.
Každá dvojice nástupišť má svoji dvojici výtahů.

Wien Hauptbahnhof - description

Mezi každou dvojici nástupišť je taková otevřená čekárna. Celkem pohodlné sezení, místo pro baťohy a kufry. Plánek nádraží, obrazovky s odjezdy vlaků. Vzadu záchod. A ještě dál souběžný druhý podchod pod vídeňským hlavním nádražím 

Wien Hauptbahnhof - description

Wien Hauptbahnhof: z podchodu nahoru na nástupiště po schodech nebo dvojici výtahů.

Wien Hauptbahnhof - description

Nástupiště tři až dvanáct jsou stejná.
Všechna jsou široká, přehledná a bezpečná. Do nízkopodlažních vlaků nastupujete skutečně bazbariérově. Všude jsou informace o odjezdech vlaků, včetně řazení.

Nástupiště Wien hbf

Na nástupiště vedou jak schody, tak pojízdné schody také výtahy. Výhodou výtahu je, že s ním můžete sjet i do nižších pater než je hlavní spojovací chodba. Pro neznalé doporučuji sjet / sejít jen o jedno patro.

Nástupiště na Vídeňském nádraží

Nástupiště na Vídeňském nádraží jsou pod střechou a mohu říci, ani v zimě tu netáhne. Na nástupišti jsou místa k sezení, ale pokud by byla zima, tak tu jsou i uzavřené prosklené mini čekárny. 

Nástupiště na Vídeňském nádraží
Umístění vlaku na nástupišti a jeho řazení

Velmi šikovnou (a potřebnou) pomouckou jsou informace o umístění vlaku na nástupišti a jeho řazení. Tyto info panely jsou samozřejmě i na nástupištích. Při délce nástupiště si všimněte, že vlaky stojí vpředu nebo vzadu na nástupišti. Úseky nástupišť jsou označeny písmeny. 

Detail řazení vlaku

Detail řazení vlaku. Na obrázku vozy první a druhé třídy,  čísla vozu, kde je restaurační vůz a kde je cílov stanice toho konkrétního vozu.

Klady a Zápory

„Než mluvit o nádraží, je to spíše obchodní galerie odkud odjíždějí vlaky. Pořádná  bezpečná nástupiště. Nádraží je zcela bezschodovité  (bezbarierové). Do nízko-podlažních vlaků bez problému. Dobrý informační systém. Všude čisto. Nádraží je tiché, protože zde nejsou hlášení o vlacích. Hlásí se jen mimořádnosti jako je zpoždění.“

„Stanice metra linky U1 je nečekaně daleko. Počítejte aspoň s 10 minuta chůze.
Pozor také na linku tramvaje D, která sice jede na nádraží, ale k jeho jižnímu okraji. Pro neznalé to může být nečekaná svízel.
Není tu čekárna pro děti. Hledala jsem ji jak na místě, tak přes internet a nic.“

Další hodnocená nádraží

Vaše email adresa je určena jen a pouze pro případnou odpověd na Vás dotaz / komentář. Vaše email adresa nebude nikde zveřejněna ani poskytnuta třetí straně, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána. Pokud bude Váš dotaz / komentář zajímavý, budu jej, po úpravě, publikovat, ale bez uvedení Vašeho jména a email adresy.