Wien Hbf

Vídeňské hlavní nádraží je zcela nové nádraží, které vyrostlo na začátku nového milénia při přestavbě vídeňského železničního uzlu. Původí nádraží také již nestačilo množství vlaků a pohodlí cestujících.
Výsledkem je moderním nádražím jak z pohledu železničního provozu, tak nás cestujících

Vídeň-hlavní nádraží

Hodnocení

Hodnocení nádraží na 100 %
Pro pohodlné a bezpečné cestování vlakem s dětmi, s kočárkem, u starších lidi či na vozíku jsou důležité jak samotné vagóny, tak i stav a vybavení nádraží. Má nádraží pohodlné a bezpečné nástupiště a jak se na nástupiště vůbec dostanu? Tady je popis a hodnocení hlavního nádraží ve Vídni.

Jak vypadá Vídeňské hlavní nádraží v červenci 2018?

Wien hbf je největším nádražím v Rakousku a v okolí. Přes množství regionálních i mezistátních spojů a velký objem cestujících, je nádraží navrženo natolik velkoryse a moudře, že se netlačíte, orientace je v pohodě, a hlavně, nádraží je průchozí, netrpíte pocitem stísněnosti. Nástupiště jsou nad uliční síti a z „podchodu“ vycházíte v úrovni okolních ulic.

Další regionální vlakové linky a metro jsou o patro, resp. dvě patra níže. U nádraží jsou zastávky městských autobusů a tramvají. Regionání a mezinárodní autobusy staví pod nástupišti, kousek od vestibulu.

Vídeňské hlavní nádraží má místa k čekání pod nástupišti. A tak pokud víte, odkud vám vlak jede, můžete si vybrat otevřenou čekárnu nebo ukrátit čas v některém z obchodů nebo posedět v restaruraci či kavárně.

Široký výběr občerstvení, které je možné zabalit a vzit sebou, tak na snězení na místě. Posezení s jídlem na lavicích vedle „pouličních“ prodejen ve vestibulu. Pro náročnější a delší čas, klasické restaurace a kavárny. Vše čisté.
Záchody čisté, placené.
Na křížení vestibulu a odchodu je prodejna lístků u přepážek nebo z automatů. Na druhé straně turistické informace.

Podrobně
 • Nástupiště – všechny jsou rovná, vysoká, široká, bezečná a plně zastřešené.
 • Přístup na nástupiště – jezdíci schody nebo výtahy.
 • Přístup na nádraží – bezbarierový
 • Orientace na nádraží – velmi přehledná
 • Pokladny – ano
 • Záchod – ano
 • Čekárna – ano
 • Čistota – ano
 • Občerstvenní – mnoho obchodů, kaváren, restuarací
 • Veřejná doprava – zastavka metra, regionálních vlaků, městských tramvaj a autobusů.
 • Parkování kol – u nádraží
 • Parkování aut – podzemní garáže pod nádražím

Nádraží

Přednádraží ve Vídni
Přednádraží ve Vídni. Za zády mám zastávky městských autobusů a tramvají. I venku, na obrázku vpravo, jsou další místa k sednutí a občerstvenní
Vstup na hlavní nádraží ve Vídni

Pokud chcete využít tramvají, dávejte si pozor na tramvajovou linku D. Ta sice jezdí na vídeňské hlavní nádraží, ale s poznámkou „jih“. Zastávka je sice pod nástupišti, ale asi 6 minut chůze od hlavní haly. Pokud neznáte, nepoužívejte linku D nebo si nechte delší čas na přestup.

Vídeňské hlavní nádraží

Po schodech nebo výtahem dolů do dvou podzemních pater k nástupišti 1 a 2 s regionální linkou nebo na metro. A samozřejmě přístup do obchodní galerie.

Vídeňské hlavní nádraží

Sjíždíme po schodech dolů. Všude světlé velké prostory a přes množství lidí nemáte pocit stěsněnosti. Vlevo obchodní pasáž

Výtahy na vídeňském nádraží
Uvnitř vídeňského nádraží je několikapatrová obchodní galerie. Výtahy jak dolů k obchodům, tak nahoru na nástupiště.
Vstup na hlavní vídeňské nádraží z metra
Vstup na hlavní vídeňské nádraží z metra. Jsme v podzemí, mínus dvě patra.
Stanoviště dálkových autobusů u hlavního nádraží ve Vídni
Stanoviště dálkových autobusů u hlavního nádraží ve Vídni je z vestibulu asi tři minty chůze.
Plánek Vídeňského hlavního nádraží a jeho okolí
Plánek Vídeňského hlavního nádraží a jeho okolí.
Plánek vídeňského hlavního nádraží

Plánek vídeňského hlavního nádraží. Plánky se nacházejí na nástupištích, ale nechtěl bych je studovat těsně před odjezdem nvazujícího vlaku

Automaty na jízdenky na nádraží Vídeň

Na vídeňském nádraží je možné koupit jízdenky i na přepážce, ale většina cestujících (co ještě němají eletronickou jízdenku) využívá automatů na jízdenky

Podchod

Vídeň hlavní nádraží - foto vestibulu
Vestibul vídeňského hlavního nádraží. Jsme v úrovni okolní uliční sítě, všechno prostorné a bezbarierové.
Podchod přístup k vlakům
Kolmo k vestibulu, na předchozím obrázku, je průchozí podchod. Nad námi jsou jednotlivá nástupiště ke kterým vedou pojízdné schody nebo výtahy.
Přístup k vlaků na Vídeńském nádraží

Odjezdová tabule. „Podchod“ se nachází v úrovni okolních ulic a je průchozí. Spíše než o průchozí chodbě lze mluvit o vícepatrové obchodní galerii.

Pouliční osvětlení na nádraží ve Vídni

Po obou stranách vestibulu pouliční (rychlé) občerstvenní, sedí se na lavicích oddělených dřevěnými stěnami

Nástupiště

Nástupiště na Vídeňském nádraží
Nástupiště na Vídeňském nádraží jsou dlouhá, široká a vysoká. Vše pod střechou a mohu říci, ani v zimě tu netáhne. Na nástupišti jsou místa k sezení, pokud zima, tak jtu jsou i uzavřené prosklené malé čekárny. Na nástupištích jsou i info panely.
Nástupiště na Vídeňském nádraží
Nástupiště na Vídeňském nádraží.
Nástupiště Wien hbf

Na nástupiště vedou jak schody, tak pojízdné schody také výtahy. Výhodou výtahu je, že s ním můžete sjet i do nižších pater než je hlavní spojovací chodba. Pro neznalé doporučuji sjet / sejít jen o jedno patro.

Nástupiště Wien hbf

Nástupiště vídeňského hlavního nádraží jsou široké, přehledná a bezpčná. Plně pod střechou. Na nástupištích jsou malé uzavřené čekárny s místy na sednutí (ideáně v zimě), dále sedátka.  

Umístění vlaku na nástupišti a jeho řazení

Velmi šikovnou (a potřebnou) pomouckou jsou informace o umístění vlaku na nástupišti a jeho řazení. Tyto info panely jsou samozřejmě i na nástupištích. Při délce nástupiště si všimněte, že vlaky stojí vpředu nebo vzadu na nástupišti. Úseky nástupišť jsou označeny písmeny. 

Detail řazení vlaku

Detail řazení vlaku. Na obrázku vozy první a druhé třídy,  čísla vozu, kde je restaurační vůz a kde je cílov stanice toho konkrétního vozu.

Klady a Zápory

„Než mluvit o nádraží, je to spíše obchodní galerie odkud odjíždějí vlaky. Pořádná  bezpečná nástupiště. Nádraží je zcela bezschodovité  (bezbarierové). Do nízko-podlažních vlaků bez problému. Dobrý informační systém. Všude čisto. Nádraží je tiché, protože zde nejsou hlášení o vlacích. Hlásí se jen mimořádnosti jako je zpoždění.“

„Není tu čekárna pro děti. Hledala jsem ji jak na místě, tak přes internet. A pak stanice metra je trochu daleko. Než projdu chodbou, zabere to něaký čas. Pozor také na linku tramvaje D jedoucí na jih nádraží.“

Další hodnocená nádraží

Olomouc

Šakvice

Vaše email adresa je určena jen a pouze pro případnou odpověd na Vás dotaz / komentář. Vaše email adresa nebude nikde zveřejněna ani poskytnuta třetí straně, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána. Pokud bude Váš dotaz / komentář zajímavý, budu jej, po úpravě, publikovat, ale bez uvedení Vašeho jména a email adresy.