Porto na nádraží v Olomouci

Olomoucké Porto je restaurace a pizzeria v jednom. V levém křídle olomouckého hlavního nádraží. Velký počet míst u stolů, v létě přidaná zahrádka. Slušná a různorodá nabídka jídel a nápojů. Ráno mají snídaňové menu.

Snídaně jak z 80.let

Je prosincový všední den, ráno. Na desátou mám domluvenou v Olomouci schůzku. Radši jsem ale přijel z Brna dříve. Co kdyby vlaky měly na té jednokolejce přes  Vyškov zpoždění. Zpoždění se nekoná a tak mám hodinku čas. Mám chuť na něco teplého a vydatného. V pravém křídle olomouckého hlavního nádraží je restaurace Porto. Otevřeno mají od osmi a ráno do desíti nabízejí snídaňové menu, popřípadě polévku.

Venku je zima a ani ve vlaku to o moc lepší nebylo, objednávám si proto jak gulášovou polévku s masem a bramborami (na zahřátí) tak ze tří snídaňových nabídek sázená vejce se šunkou a pečivo. K menu je i nápoj, beru si Espresso s mlékem.

Gulášová polévka je hutná a výborná. Maso je měkké. Za chvíli mám na stole i snídaňový talíř. Hned jsem si podle vzhledu vzpomněl na 80. léta. Něco takového bylo, myslím, i v nabídce jídelních vozů. Snažím se namazat na rohlíky tuhé máslo. Škoda, že není v tenké vrstvě, šlo by to mnohem lépe. Plátky sýru by mohly být také jemnější. K vajíčku a šunce není co vytknout. Množství je takové, že mám problém dojíst sytý sýr. Příště bych ze snídaňové nabídky zkusil určitě něco jiného. Škoda, že nemají něco na sladko.

V  letáku na stole mají nabídku horkých nápojů pro zahřátí. Snad příště. Restaurace je slušně zaplněna.

Letní Tortila

Je polovina srpen a v Olomouci se koná nějaká akce japonských komiksů. Moc tomu nerozumím, dělám jen doprovod. Vlak přijel opět na čas krátce po jedenácté a protože akce začíná až po dvanácté, je čas na oběd. Vybírám něco letního, takže Chicken Tortilla kuřecí prsíčko s ledovým salátem, rajčaty a česnekovým dipem v tortille, malé steakové hranolky.  Navíc si objednávám domácí tatarku.

Totrilla je prostě vynikající. Kuřecí je měkké, příjemně spojené se salátem a dipem. Vůbec to není ostré. Klidně bych to dal i dětem. Těsto na tortillu je tenké a po okrajích křupavé. Hranolky jsou na nakrájené najemno. Domácí tatarka je taky výborná. K obědu není co vytknout.

Jediné k čemu mám výtku je delší doba čekání. Na nádražní restauraci bych očekával rychlejší servírování. Zvlášť, když teď v poledne tu není moc lidí. Ale zase se tu „stavilo“ několik jezdců z roznášky jídel. Takže v kuchyni mají asi napilno. Což svědčí o tom, že o jídla ze zdejší nádražní restaurace je zájem i mezi místními.

Zástrčky na 230 V

Normálně bych si sedl ven na zahrádku. Ale potřebují si dobít svůj telefon. V restauraci jsou snad jen dva stoly u kterých je dostupná zástrčka na 230 V. Aspoň mám čas pořídit pár fotek interiéru bez hostů.

Salámová pizza s domácí limonádou

Na večer se vracím z výletu zpět do Olomouce, kde mám vyzvednout část dnešní výpravy. Po opravdu teplém srpnovém dni si objednávám pivo a současně domácí limonádu. Tím získám čas na výběr něčeho malého na zub. Obsluha je rychlá. Dnes vyzkouším salámovou pizzu (tomatové sugo, mozzarella, oregano, salám). Za čtvrt hodinky je na stole.

Potěšilo mne, že k pizze přinesli rovnou i ostrý nůž. Jsou sice v ní udělané výseče, ale je vždy dobré je dokončit něčím ostrým. Na stole je už příbor a dostatek ubrousků. Salámová pizza je opravdu velmi dobrá. Měkká, jemná, dokonce i okraje jsou měkké. Mezitím přišli další účastníci výletu a pizza rychle mizí.

Domácí pomerančová limonáda s ledem a brčkem přišla v horký den také vhod.

Shrnutí

Porto ráno nabízí snídaňové menu, od deseti pak klasická jídla, burgery, tak i širokou nabídku pizzy. Jídelní a nápojový lístek je přehledný. Mají tu sekci pro nerozhodné: Oblíbená jídla. V letním období přijde vhod nabídka kopečků zmrzliny a dalších desertů. Na jejich jídelní lístek se můžete podívat tady.

Nádražku Porto jsem navštívil třikrát. Ceny jsou příznivé. Kvalita jídla a jeho nabídka je velmi dobrá. Vhodné i pro děti – v nabídce tři dětská jídla.

Restaurant a Pizzeria Porto v Olomouci na nádraží určitě doporučuji k návštěvě. Dobře si pochutnáte.

Webové stránky restaurace Porto včetně jídelního a nápojového lístku.

Při focení jsem se snažil udělat záběr bez lidí. Proto to může vypadat, že tu zrovna nikdo nebyl. Ale nebylo tomu tak.

Nádražky

  • Kde se můžete na nádraží nebo poblíž něho dobře najíst?
  • Vypít v klidu kávu, dát si pizzu nebo asijskou kuchyni?
  • Chcete tradiční české nádražní restaurace jak za císaře pána?
  • Nebo dáváte přednost rychlému občerstvení, sebou do vlaku?
  • Kde lze posedět v příjemném prostředí, s notebookem na stolku a třeba i s kočárkem.

To všechno jsou pro náš „nádražky“.
Všechny popsané nádražky jsme osobně navštívili. Pokud mezitím došlo ke změně, máte dobrou nebo špatnou zkušenost, dejte nám vědět.

Abecední seznam hodnocených nádražních restaurací.

Kudy do olomoucké nádražky Porto