O vlakovém výletě

Bořetice – rozhledna Kraví hora je pohodový výlet.
Pěší vzdálenost z vlakové zastávky na rozhlednu je 2,5 km.
Pokud se rozhodnete pro kola,  musíte využít delší, ale pro kola pohodlnější cestu.
Z rozhledny Kraví hora vedou značené cesty do dalších směrů, do Velkých Pavlovic či Kobylí na Moravě. V obou místech staví vlak.

Popis výletu na Kraví horu

Vlakový výlet začíná na zastávce Bořetice. Ta je tak trochu bokem, jak už to bývá. Takže prvních sto metrů jděte podél trati až k železničnímu přejezdu. U něho je turistický rozcestník se žlutou značkou směr rozhledna Kraví hora. Pokud by to už někdo nemohl vydržet, je u přejezdu rovněž hospoda.
Přejděte železniční přejezd a s opatrností, protože tu není chodník, se dejte po značce.

Cesta na Kraví horu

V Bořeticích, kousek za železničním přejezdem, je odpočivadlo a informační tabule. Začíná tu také alej táhnoucí se pozvolně do kopce, až do části obce s vinnými sklepy.  Jsme stále na žluté turistické cestě a vedle silnice vede chodník.

Na začátku obce se k žluté značce připojuje zelená. Pokračujeme přes dědinu, kde na jejim konci prudce zabočíme vpravo a jdeme strmou uličkou podél vinných sklepů vzhůru až nahoru na rozhlednu Kraví hora. Většina cesty je pod stromy, které poskytují stín.

První písemné zmínky o vinařství v Bořeticích jsou z roku 1355.  Jak uvádí web „Sklepní uličky“ nejčastější zde pěstované odrůdy jsou Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Neuburské a Müller Thurgau. Vysokých kvalit dosahují červená vína Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Frankovka a další. Největší počet sklepů v Bořeticích je pod kopcem Kraví hora, kde je „vesnička“ vinných sklípků. Na 260 sklepů je uspořádáno ve dvou hlavních „ulicích“ Horní a Dolní Frejd.

I když je tu několik původních sklepních průčelí, tvoří „vesničku“ nesourodé stavby, mnohé vyrostlé v posledních letech. Někomu se líbí, někomu ne. Osobně jsem rád, že „devadesátkový“ poněkud trapný marketingový projekt založený na recesi se Svobodnou republikou Kraví hora už odeznívá.

V obci je možnost občerstvení a ubytování, a určitě nějaký vinný sklep je vždy pro veřejnost otevřen.

Výhled z rozhledny na Kraví hoře

Rozhledna nad Kraví horou byla otevřena v roce 2006 podle návrhu starosty Bořetic, pana Václava Petráska.
Nadmořský výška stavby je 272 metrů nad mořem. Celková výška rozhledny je 15 metrů, horní vyhlídkový ochoz je je výšce 12 metrů nad zemí. Nahoru vede 57 dřevěných chodů a když je vítr, tak se rozhledna opravdu hýbe.

Nejbližší nádraží

Obtížnost výletu

  • v pohodě
  • lehká turistická obuv
  • cesta vede po silnici a polní cestě
  • není určena pro cestu s kočárkem
  • pro cestu na kole nutno zvolit skoro „souběžnou“ cyklotrasu

Rizika

  • po cestě velké množství vinařství s nabídkou vína

Rady na cestu

  • Zejména v letní a pak podzimní turistické sezóně očekávejte větší počet lidí. Doporučuji k návštěvě jaro, všední dny…

Mapa cesty z nádraží v Bořeticích na rozhlednu