Jízdenka na vlak pro Rakousko

V Rakousku je hustá železniční síť. Cestujete moderními vlaky, které jezdí rychle a hlavně v hustém taktu. Někdy jezdí spřažené soupravy, které obsadí celou délku nástupiště, jen aby pobraly cestující. Přesto třeba na lince z Vídně do Mnichova jsou jízdenky často předem vyprodány.

Podobně jako u nás, existuje i na rakouských železnicích různé slevy pro děti, studenty, pro skupiny, pro důchodce… a obecně i zde platí, čím dříve si jízdenku koupíte, tím je lacinější. V Rakousku mají program Sparchiene. Jedná se o jízdenky v omezeném množství, které jsou vázány na konkrétní vlak. Rezervace je možná šest měsíců, resp. 180 dní, před nastoupením cesty. Což pro normální cestující moc použitelné není.

Po Vídni vlakem

Vídeň je velké město nejen počtem obyvatel, ale i svoji rozlohou. Hlavní nádraží je v širším centru. Je to nejmodernější a současně nejdůležitější národní a mezinárodní stanice v Rakousku. Sem přijíždějí jak od nás vlaky ČD, tak Regiojet. Z hlavního vídeňského nádraží se rozbíhají na všechny strany tratě s hustotou sítí městských a příměstských vlaků. Tyto spoje jsou nízkopodlažní a po Vídni s nimi jezdíte na stejnou jízdenku jako metrem či autobusy.

Pokud přijíždíte do Vídně vlakem a pokračujete do širšího centra, určitě bych se podíval, zda-li lze využít tuto (pří)městskou železnici S-bahn. Je to velmi rychlé spojení po městě díky četnosti spojů a menšímu počtem zastávek než má metro. Na hlavním nádraží linky S staví jen krátce. Můžete je tedy použít i pro dopravu z jednoho konce města na druhý. Městská nádraží jsou přestupnímu uzly na další veřejnou dopravu, včetně metra. Neocitnete se tedy někde „v polích“ bez návaznosti na další městskou dopravu.

Z těch nej městských nádraží zmíním ještě jiho-západně položené nádraží Vídeň-Meidling, kde zastavují i RailJety z České republiky. Když jedu s dětmi na zámek Schönbrunn, jedeme rovnou sem a pak už jen tři zastávky autobusem a jsme na kopci v parku. Na samotném nádraží není moc služeb, protože je tu tak hustá síť vlaků, že málokdo tu musí čekat. Před nádražím je i zastávka tramvajové sítě Wien Local Bahn, kterou se dostanete třeba do nákupního centra na jih od Vídně. Pozor, pokud máte jízdenku na Vídeň, musíte si při cestě do Shopping parku dokoupit.

Vídeňské západní nádraží (Westbahnhof), které je od doby hlavních oprav a rozšíření (2011) nazýváno také BahnhofCity, je vídeňským koncovým uzlem, na který se lze dostat ze západní Evropy a západního Rakouska. Na vídeňském západním nádraží je mnoho obchodů a široká gastronomická nabídka.

Další velmi frekventované nádraží a jeden z nejdůležitějších dopravních uzlů ve městě je Vídeň-Střed (Mitte). Křižují se na tu dvě trasy metra (U3 a U4), pět linek příměstských vlaků, včetně linky S7 na letiště. Vedle odbavovacích přepážek několika leteckých společností se tu nachází také terminál letištního expresního vlaku City Airport Train CAT. V místním nákupním centru The Mall nabízí nádraží i mnoho příležitostí k nákupům.

Jízdenky na Vídeň

Na všech stanicích jsou automaty na jízdenky. Na velkých nádražích, včetně toho hlavního, je info centrum městské veřejné dopravy. Ale podobný nápad, tedy koupit si jízdenku na Vídeň až na vídeňském nádraží, má spousta turistů. Takže očekávejte hodně lidí. Protože začínat svůj den ve Vídni čekáním ve frontě není to pravé, doporučuji si nainstalovat červenou appku Wien Mobil. Při cestě do Vídně si ještě ve vlaku koupím jízdenku na městskou veřejnou dopravu, která samozřejmě platí i na S-bahn. Appka nabízí celodenní a 24hodinovou jízdenku. Celodenní platí jen v ten den, kdy si koupíte. Ideální tedy pro jednodenní návštěvníky Vídně. Pokud budete ve městě nocovat, pak využijte 24hodinovou, popřípadě další typ časové jízdenky. Vše máte v mobilu a je to. Při revizi jízdenek ji ukážete v mobilu.

Jízdenky po Rakousku

Jízdenky na cestování po Rakousku nebo do zahraničí lze koupit přes web národního dopravce OEBB. Pokud si přes něj chcete koupit i jízdenku na spoj do České republiky, budete možná překvapeni jak velké jsou cenové rozdíly při nákupu jízdenky přes ČD a přes rakouského dopravce OBB. Doporučuji radši používat web českých dopravců.
Pokud cestujete vnitrostátními spoji, doporučuji si nainstalovat appku OBB Tickets. Je to obdoba české aplikaci Můj vlak.

Jízdenkové automaty

Na velkých nádražích jsou samozřejmě informace a prodejny jízdenek. Stále více cestujících však využívá červených jízdenkových automatů. Ty jsou na všech nádražích a zastávkách. Na obrázcích níže je návod, jak obsluhovat tyto rakouské jízdenkové automaty.