Kartografické centrum Velké Opatovice

Kartografické centrum Velké Opatovice bylo otevřeno roku 2007. Centrum bylo vybudováno na místě jižního křídla velkoopatovického zámku, které v r. 1973 vyhořelo. Moderní stavba je dílem prof. Ing. arch. Zdeňka Fránka.

Centrum se zabývá vývojem kartografického zobrazení Čech, Moravy a Slezska od nejstarších dob do současnosti. V reprodukcích jsou představena zásadní díla naší kartografické historie. Na začátku je prehistorická „Pavlovská mapa“, kdy člověk zachytil krajinu vyřezáváním do mamutího klu. Jiní tvrdí, že to jsou jen čáry. Tak to můžete posoudit sami, jestli na klu vidíte mapu Pálavy.
Hlavním lákadlem kartografického centra je obří plastická mapa historických zemí Moravy a Slezska na ploše asi 110 m² z přelomu 19. a 20. století.
Stálá expozice ukazuje nejen na kartografii, ale i na geodézii a kartografickou polygrafii a zahrnuje tak celé spektrum zeměměřických oborů.

Z nádraží Velké Opatovice je to na zámek a do Moravského kartografického centra asi 2 km.
Z nádraží jděte po žluté turistické cestě na autobusové nádraží (1,5 km) a pak po červené.
Cesta vede po rovině, jen těsně před zámkem, je mírně do kopce.
Čas chůze cca 30 minut.

Webové stránky Moravského kartografického centra

Moravské kartografické centrum Velké Opatovice

Velká vojenská mapa Moravy

Tím NEJ exponátem v Moravském kartografickém centru ve Velkých Opatovicích je vojenská plastická mapa Moravy a části Slezska.
Mapa je v měřítku 1:25 000 a začíná na jihu u soutoku pod Břeclavi a na severu zobrazuje Jeseníky. Tím je takto největší (zachovalou) prostorovou mapou na světě. Podkladem pro mapu je tzv. třetí vojenské mapování, které probíhalo v letech 1876 – 1878.
Mapa je tvořena 79 dřevěnými čtverci o hmotnosti od 3 do 50 kg, které jsou přiloženy k sobě. Autoři tedy tvořili a aktualizovali vždy po jednotlivých čtvercích. Reliéf krajiny je tvořen vrstvami z lepenky. Ty jsou pokresleny.
Mapa vznikala postupně a to po velmi dlouhou dobu. První díly vznikly na konci 19. století a poslední díly na přelomu 30. a 40. let 20. století. Tomu odpovídá nesourodé použité topografické prvky. Možná ale novější díly nahrazovaly ty starší.

Zámecká komnata a schodiště s galerii

Stránky věnované malíři Jiřímu Hadlači a sochaři Karlovi Otáhalovi.

Kam dál: kostel sv. Jiřího

Kavárna U Zámku Velké Opatovice

Po prohlídce kartografické expozice na zámku nám vyhládlo. A protože hned přes silnici u brány z parku je cukrárna – kavárna, míříme sem. Zrovna se tu potkáváme s větší skupinkou turistů co míří do muzea. Ale míst je dost a obsluha vše rychle zvládla odbavit.

Odcházíme po příjemně strávené hodince.
Prostředí skvělé, obsluha výborná, poměr ceny a kvality (množství) více než dobré.
Určitě doporučuji k návštěvě.

Nejbližší nádraží

Velké Opatovice

Pěšky dostupné

Letovice (po červené turistické)

Obtížnost

  • Pohodová vycházková cesta, kecky, uzavřená obuv (drobný štěrk na cestách v parku)

Rizika

  • Stavba kartografického centra je moderní stavbou, kde nejsou moc dodrženy pravé úhly. Stěny a podlaha v patře na ochozu nejsou kolmé. To může způsobit až závratě.
  • Část cesty po žluté od nádraží ve Velkých Opatovicích na náměstí vede po vedlejší silnici. Pozor na auta.

Rady na cestu

  • Záchod je v muzeu vzadu
  • Doporučuji si projít expozici s průvodcem nebo se ptát.
  • Nezapomeňte si prohlédnout zámeckou komnatu a schodiště.
  • Jídlo sebou. Omezená nabídka občerstvení  ve Velkých Opatovicích.