Popis místa

Pálava jsou vápencové kopce mezi Mikulovem a Dolními Věstonicemi. Na dohled z Brna. Výhodou Pálavy je, že je lze přejít za jediný den. Nevýhodou je, že jsou tak blízko Brna a proto sem míří mnoho výletníků.

Můj tip je zkusit Pálavu v zimě, klidně v lednu či únoru.
Odměnou je zcela jiný pohled na známé kopce. A bez lidí. Tedy skoro bez lidí.

Nejbližší nádraží

Pálavské kopce se přecházejí buďto z Mikulova do Dolních Věstonic. Většina lidí ale volí druhý směr, tedy přechod z Dolních Věstonic do Mikulova.
Pokud zvolíte přechod z Dolních Věstonic, a máte na Pálavu celý den, doporučuji využít první osobní vlak od Brna do stanice Popice.
Ze stanice Popice pak přes mírný kopec do Strachotína a pak po hrázi novomlýnských nádraží do Dolních Věstonic.
V Dolních Věstonicích si dejte svačinu a nahoru do kopce.

Pokud jedete později, nebo si chcete zkrátit cestu, tak regionálním rychlíkem do stanice Šakvice. Zde na vlak navazuje autobus, který vás zaveze do Dolních Věstonic.
Pokud máte malé děti, můžete autobusem pokračovat až do Horních Věstonic a sdolat jen část Pálavy.

Ti, kdož přechází Pálavu směrem na jih, končí svoji cestu v Mikulově na nádraží.

Obtížnost

Přes Pálava vede pohodová cesta. Stačí kecky, běžná obuv na výlety.
Celý přechod Pálavy je spíše pro větší děti. Pro ty malé doporučuji trasu z Horních Věstonic nahoru a pak do Dolních Věstonic.

Rizika

  • Od jara do podzimu opravdu velké množství turistů.
  • Z Dolních Věstonic, prakticky až do Mikulova není po cestě žádné občerstvení. Byť něco málo je v Klentnici. Proto raději svačinu a pití sebu.
  • Pokud se vydáváte za deště nebo námrazy, vápencové skály kloužou

Další aktivity

Pokud toho v Mikulově ještě nemáte dost, doporučuji vyhlídkové místo Kozí hrádek. Je to věž přímo v Mikulově. Těch pár schodů na závěr za to určitě stojí.

Rady na cestu

  • Vydejte se na Pálavu mimo sezónu. Klidně v pozdním podzimu a nebo v lednu. Mnohem méně lidí a Pálava i v tomto ročním období má své kouzlo.
  • Z Mikulovského náměstí je to na nádraží ještě kilometr, ale pozor (!) musíte trefit tu správnou cestu, jinak vás chodník svede daleko od nádraží. Pokud to tu neznáte, nechte si na cestu na vlak časovou rezervu.