Stylové koupaliště z první republiky

Zatopený lom, který byl přebudovaný na přírodní koupaliště U Libuše. Koupaliště vzniklo ve 30.letech minulého století a svoji atmosféru si zachovalo dodnes. Přivítá vás čistá a chladná voda, ideální pro parné letní dny. Koupaliště U Libuše se nachází v obci Luleč asi 7 km od Vyškova. Koupaliště je přístupné od června do září v podstatě 24 hodin denně, tedy i v noci.

Pro malé děti je tu i samostatné brouzdaliště. Pro větší děti i dospělé docela prudká skluzavka a dva skokanské můstky, hřiště na volejbal, houpačky pro děti. Nechybí WC a sprchy ani občerstvení. Jeden stánek je uvnitř areálu, druhý najdete za plotem. Stejně tak i restauraci.

Nejbližší nádraží

Nejbližší nádraží je sice Luleč, ale protože tímto nádražím většina osobáků jen projíždí, je tím nejbližším nádražím Vyškov na Moravě. Odtud už jen 7 km autobusem, cesta trvá kolem 10 minut.

Přístup na koupaliště vyžaduje lehkou vycházkovou obuv.
Vhodné i pro děti.

Z historie koupaliště

Ještě před vznikem koupaliště tu byl kamenolom, který byl v létě roku 1935 uzavřen. Z hloubky 25 m totiž vytryskla náhle voda takovým proudem, že za 3 dny byl celý lom zatopen. Dělníci nestačili ani zachránit vozíky, výtah a náčiní z kovárny. Tato událost předznamenala vytvoření dnešního koupaliště U Libuše.

Název  koupaliště „U Libuše“ vznikl podle dávných bájí o Lulči.  Báje vypráví o kněžně Libuši, která na cestě Moravou napájela koně své družiny v lesním prameni s čistou pitnou vodou. Bájná lesní studánka je prý v místě nynějšího koupaliště. Koupaliště Luleč dostalo poetický historický název U Libuše.
Zdroj: Wikipedie

Na co si dát pozor

Je to 14 metrů hluboký lom a voda může být dlouho studená.
Největším rizikem je původní betonová skluzavka, která v případě nedostatku vody v korytě skluzavky hrozí prodřením plavek 🙂
Místní obyvatelé, především náctiletí, znalí prostředí rádi skáčou s přilehlé skály a to ne vždy dopadlo bez úrazu. Nedoporučujeme zbytečně riskovat.

Další aktivity

Přes lesní cestu hospoda, hřiště a dětské prolézačky. Vše pod stromy, ve stínu.

Ceník pro rok 2020 

Doporučujeme

Pokud máte hlad a žízeň, doporučuji vskutku klasickou hospodu v tom dobrém slova smyslu dole na náměstí.
Kousek od zastávky autobusů.