V srdci přírody zastávka Prudká

Železniční zastávka Prudká na trati Tišnov – Nedvědice patří mezi jednu z těch mysticky krásných míst, kam nás vlaky dokážou zavést.

Hned u zastávky Prudká vede na druhou stranu řeky památkově chráněný dřevěný most. V červenci byl jeho stav už tak žalostný, že na zimu 2019/2020 byl snesen a je restaurován. Tato krytá lávka je z roku 1899 a předcházela výstavbě železnice, která byla zprovozněna až roku 1905.

Vy se můžete pustit na cyklovýlet přímo ze stanice po červené kolem řeky Svratky. Nebo zůstat na několik v přírodě v rekreačním areálu Prudká. Běhen prázdnin se v areálu pořádají letní tábory.

Místní náhon do nedalekých papíren proslavil seriál Četnické humoresky. Autoři zasadili jeden příběh do krajiny, která je nedaleko zastávky.

Nejbližší nádraží

Nejbližším nádražím je zstávka na znamení Prudká.  Ze zastávky se napojíte na cyklotrasu po červené, která vede kolem řeky.

Obtížnost

V pohodě na procházku i s dětmi.

Rizika

Část cesty je po silnici. Ač je tu malý provoz aut, stále je to silnice.

Silnice je v horším stavu, časté záplaty. Nejezděte proto po silnici na kole příliš rychle.

Další aktivity

Hned u zastávka Prudká je v areál chatek a bufet. Rekreační středisko Prudká je uprostřed přírody na rozhraní krajů jižní Morava a Vysočina, nedaleko Tišnova. Ubytovat se můžete v pokoji, chatce nebo pod stanem. V areálu je i menší venkovní bazén.

A dále, kousek po proudu na červené trase, je za kopřivami schován náhon do nedalekých papíren.
Ty možná znáte ze seriálu Četnické humoresky, který se zde natáčel.

Sem je přístup už trochu obtížnější. Nebezpečí uklouznutí.

Rady na cestu

Lepší je cesta po po proudu řeky, nejen proto, že je to z kopcemírně dolů.