Bechyňku čeká i léto plné nostalgických jízd

V sobotu 24. června 2023 čeká nejstarší elektrifikovanou trať u nás velká sláva. Trať z Tábora do Bechyně oslaví 120 let od uvedení do provozu. Na trať vyjede legendární elektrická lokomotiva Elinka a připraven bude i pestrý kulturně společenský program. Během prázdninových měsíců se může veřejnost těšit i na tradiční nostalgické jízdy s Elinkou a Bobinkou.

Dvacet čtyři kilometrů dlouhá trať mezi Táborem a Bechyní patří k jihočeským unikátům. V provozu je od 21. června roku 1903 a stala se tak první železnicí u nás, na které jezdily vlaky poháněné elektřinou.

Sobotní program na Bechyňce

Sto dvacáté výročí této trati se bude slavit už tuto sobotu 24. června.

  • Program odstartuje v 9:00. v Táboře, kde příchozí čeká obřad požehnání Elinky a doprovodný program.
  • V 10:20 pak historický elektrický motorový vůz M400 Elinka ze sbírek Národního technického muzea společně s historickými vagony z muzea Českých drah vyjede směrem do Bechyně. Po cestě čeká soupravu řada zastavení.
  • Na zastávce Libějice bude k vidění historická hasičská stříkačka.
  • V Malšicích se mohou cestující těšit na country kapelu, vystoupení mažoretek a výstavu historických traktorů. Místní pěvecký sbor pak zazpívá Píseň o Elince.
  • Stanice Sudoměřice u Bechyně bude pro slavnostní den přeznačena na původní název Sudoměřice-Černice. Pro fotografy se tak naskýtá jedinečná příležitost dobové atmosféry. Místní hasiči tu zároveň připraví občerstvení a uvítání vlaku. Než účastníci jízdy dorazí do konečné stanice, zastaví historický vlak na slavném mostě „Bechyňská duha“, kde jej přivítá starosta města.
  • Po celou dobu jízdy bude ve vlaku přítomen i František Křižík, který bude stejně jako strojvedoucí v dobovém kostýmu.
  • Na konci trasy v Bechyni se cestující mohou těšit na vystoupení mažoretek a dixielandové kapely. Otevřena bude historická remíza s modelovým kolejištěm a muzejní lokomotivou „Koloběžkou“. Ve stanici bude také přistaven výstavní vagon s expozicí o historii železnice. Ve městě mohou návštěvníci akce zavítat
    do hasičského muzea, v Městském muzeu pak proběhne vernisáž výstavy 700 let města Bechyně (1323 – 2023).

Jízdné ve slavnostním vlaku bude stát 300 Kč pro dospělé a 200 Kč pro děti od 6 do 15 let. Kapacita vlaku je omezena a jízdenky s rezervací je možné zakoupit předem na e-shopu ČD.

Budoucnost regionální železnice

V pátek 23. června proběhne rovněž konference o budoucnosti regionální železnice.

Kdy: pátek 23. června 2023 od 10 hodin
Kde: Tábor

Spojení konference s populární Bechyňkou není náhodné. Její tvůrce, vynálezce a duchovní otec elektrických tratí v českých zemích František Křižík byl veden podobnými úvahami, na základě kterých jsou provozovány současné vlakotramvaje v západní Evropě. Bohužel u nás je tento směr moderní železniční dopravy téměř neznámý, a to i přesto, že naše železniční síť je pro taková řešení nanejvýš vhodná. Cílem akce je připomenout odkaz Františka Křižíka jako průkopníka možné cesty budoucnosti regionální železnice.

Hlavní část diskuze se uskuteční přímo na historické trati Tábor – Bechyně v mimořádném vlaku.
Program konference a přihlášku najdete na www.rail.cz

Léto na Bechyňce

Sobotní akce bude mít pokračování během celých letních prázdnin.

„Oslava 120 let této trati bude velkým zážitkem pro všechny přítomné. Kdo však nestihne oslavu, může dorazit na už tradiční akci‚Léto na Bechyňce‘. Milovníci železnice se mohou těšit každou prázdninovou sobotu a navíc i v neděli 13. srpna na Křižíkův elektrický motorový vůz Elinka a také na elektrické vlaky vedené lokomotivou Bobinkou. Ty budou nasazeny na vybraných pravidelných spojích až do 26. srpna,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

Ve vlacích tažených lokomotivou Bobinkou bude platit běžný tarif ČD. Jednosměrné jízdné ve zvláštních historických elektrických vlacích (Elinka) bude stát ve 2. třídě 200 Kč, pro děti od 6 do 15 let 100 Kč. Cesta v 1. třídě vyjde na 250 Kč, děti od 6 do 15 let zaplatí 200 Kč. Jízdenky na zvláštní historické elektrické vlaky jsou v prodeji v e-shopu ČD.

U vybraných stanic a zastávek na trati najdou cestující jednotlivá zastavení naučné stezky Bechyňka.
Informační tabule jsou doplněny mapami s vyznačenými turistickými cíli v okolí. Stačí si tak vybrat a vydat se na túru.

V Bechyni pak stojí za návštěvu opravená remíza (ta je otevřena od 9:00 do 15:30 hod. ve dnech 1., 8., 15. a 29. července a 5., 12. a 19. srpna). Návštěvníci v ní najdou modelové kolejiště, lokomotivu „Koloběžku“ Národního technického muzea s rokem výroby 1905 a také malou výstavu se železniční tématikou.
Vstupné je 30 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.

Trať Bechyňka

Tato trať se pyšní významným prvenstvím: Na žádné jiné veřejné trati na našem území nebyl elektrifikovaný provoz zahájen dříve. Hlavní zásluhu na vybudování trati má vizionář a vynálezce František Křižík. Družstvo bechyňské dráhy se už koncem 19. století několik let marně domáhalo železničního spojení z Bechyně do Tábora. Ale teprve počátkem roku 1896 se sněm Království českého usnesl, že převezme záruku za stavbu této dráhy, která byla původně projektována pro parní provoz. První zkušební jízda byla vykonána po pouhém roce stavby 1. června 1903 a slavnostní jízda, která zahájila provoz na trati, proběhla 21. června 1903.

Provoz byl zajišťován zpočátku dvěma elektrickými motorovými vozy, ke kterým v roce 1905 přibyl třetí a v roce 1908 čtvrtý. Tyto vozy byly později označeny jako EM 400 (001 a 002) a byly shodné konstrukce. Třetí a čtvrtý vůz (003 a 004) byly konstrukčně odlišné od předchozích dvou. Dodnes provozuschopný vůz s označením M 400.001 je od roku 1974 součástí sbírky Národního technického muzea.

Elinka

Pod romantickým jménem „Elinka“ se skrývá historický elektrický vůz řady M400.001 vyrobený v roce 1903 vagonkou Rinhghoffer v  Praze na Smíchově a firmou českého elektrotechnického vynálezce Františka Křižíka. Z technického hlediska by se dal tento vůz přirovnat k malému zázraku. Vozová skříň byla vyrobena ze dřeva a byla potažená ocelovým plechem. Vůz měl osvětlení, vytápění, přenosný telefon a na střeše bleskosvod.

Bobinka

Jméno „Bobinka“ nosí malá elektrická lokomotiva bývalé řady E 422.0 (dnes řada 100). Pojmenování Bobinka vzniklo podle označení pojezdu lokomotivy Bo´Bo´ a jeho zdrobněním, aby se odlišila od rychlejších, silnějších a větších lokomotiv stejného uspořádání náprav s přezdívkou „Bobina“, které jezdily na hlavních tratích.
Více informací o akci a podrobné jízdní řády vlaků najdete na portálu Vlakem na výlet nebo na stránkách www.cdnostalgie.cz