Popis místa

Ze zastávky Dolní Loučky turistická cesta kolem řeky Loučka až do Tišnova na vlak.
První úsek je ze zastávky po žluté dolů ze strmého kopce až do obce. Zde je možnost občerstvení.
Napojení červené na žlutou turistickou cestu je u hlavní silnice. Doporučuji proto ze žluté sejít hned za mostem přes řeky a jít pěšinou po jejím levém břehu. Pěšina se napojí na červenou. Po cestě hřiště a Hrnečkový plot.

Na konci vesnice, u odpočivadla vlevo do stráně, je pěšina na hrad Lúčka.
Je to taková půl hodinová zacházka. Terén je horší, keře, strmé stoupání a nahoře kameny. Odměnou jsou zbytky hradu a výhled přes stromy do okolí.

Hrad Lúčka – Loučky – Střemchov (osada pod hradem, dnes součástí obce Dolní Loučky) založili někdy ve 2.polovině 13. století páni z nedalekého Deblína. Poprvé je přímo připomínány roku 1278 a to jako již hotový. Roku 1292 zdědil panství a hrad Vítek z Loučky, který zemřel někdy před rokem 1353 ale bez dědiců. Dalšími majiteli byly páni z Kunštát a to až do zániku hradu před rokem 1497. Přes svoji krátkou dobu prošel hrad několika stavebními fázemi. Jádro a dolní část zadního hradu patří do první stavební etapy. Předhradí bylo zřejmě původně jen dřevěné, později zbudované z kamene. Kvůli ochraně před dělostřelectvem prošel hrad pozdně-gotickou přestavbou.

Nejbližší nádraží

Dolní Loučky

Tišnov

Obtížnost

Strmý terén, spíše pěšinka mezi keři než turistická cesta.
Výstup na hrad rozhodně není pro malé děti.

Rizika

Pád z výšky ze zříceniny hradu Lúčka

Další aktivity

Rady na cestu

Cesta z Dolních Louček do Tišnova je ideální na kolo, ale dá se pěšky i s dětmi.
Lehká sportovní obuv.
Výstup na hrad Lúčka je již podstatně horší.