Motto

Sama jsem zvládla letadlem 14denní dovolenou v Řecku.
Ale jet bez manžela vlakem na Šumavu, ještě teď bych stála ztracena na některém českém nádraží.“

Cíl

Cílem našeho webu je popis a hodnocení českých nádraží z pohledu uživatelské přívětivosti a bezpečnosti.

Lidé mají rádi zážitky z cest na které jsou připraveni.

Věříme proto, že se lidé chtějí před cestou podívat jak vypadá nádraží kam jedou, kde přestupují.
Ať je na cestě nic nepřekvapí. Ať nezmeškají přípoj.

Poslání

Našim posláním je být průvodcem po českých nádražích pro obyčejné lidí, zejména ženy, kteří mají obavy z cestování vlakem. Bojí se nízkých nástupišť, strmých schodů do vlaku a jak se vůbec vyznat na nádraží a neztratit se. Píšeme srozumitelným jazykem.

Pro ty, kteří necestují vlakem každý den, je často problém zorientovat se na nádraží.
Stačí hlášení, že za pět minut odjíždí „vlak ze 3.nástupiště, pátá kolej, severní část.
K tomu, že se nevyznají na nádraží, a proto necestují vlakem, se většinou přiznávají ženy. Ale zjistili jsme, že muži se jen stydí k tomu přiznat.

My z Vlakem jednoduše.cz fotíme a hodnotíme nádraží a zejména nástupiště. Zda na ně vede výtah, jen schody z podchodu, nebo musíte překračovat koleje a přístup na nástupiště je až po zastavení vlaku. Všímáme si, jak jsou nástupiště číslována, zda jsou přehledná a bezbariérově vysoká.Jaké jsou služby na nádraží, čekárny, občerstvení, záchody. Zaměřujeme se na bezpečnost a uživatelskou přívětivost. I malé nádraží může mít vyšší hodnocení než velké nádraží, ale s nízkými nástupišti v oblouku.

Na nádraží cesta začíná, ve vlaku pokračuje.  Vlakem jednoduše.cz hodnotí osobní vozy, které jezdí na české železniční síti. Opět z pohledu uživatelské přívětivosti. Jestli jsou vozy nízkopodlažní, jaká je prostupná šířka dveří, jestli je ve voze místo pro kolo a kočárek, ve kterém voze je dětský oddíl.

Web se zaměřuje se i na cestující, kteří využívají cestu pro práci. Jak pohodlné jsou sedačky a stoly pro práci na notebooku. V poslední době dominuje potřeba napájení drobné elektroniky. Zveřejňovány jsou proto popisy a fotky umístění USB i klasických elektrických zástrček. Cestující se tak před cestou může podívat, jakým vozem pojede a kam si případně zakoupit místenku.

Z dotazníkových šetření vyplynulo, že mnohé ženy mají obavu z cesty vlakem, protože se bojí jak otevřít dveře. Mají prostě špatnou zkušenost. Web se proto zaměřuje na fotky a popis toho, jak se u jednotlivých vozů otevírají dveře (zalamovací dveře na kliku nebo pohodlně zmáčknutím tlačítka). S tím souvisí i jak pohodlně a bezpečně lze nastoupit a vystoupit z vozu (umístění madel). Další velmi citlivou záležitostí jsou záchody ve vlaku.

Vize

  • Jsme jedničkou na českém internetu.
  • Máme původní a originální obsah. Na všech hodnocených nádražích jsme byli.
  • Všemi vyfocenými a hodnocenými vozy jsme jeli jako běžní zákazníci.
  • Všechny místa, která doporučujeme jako Tip na výlet jsme osobně navštívili.

Vizí je zlepšit vnímání cestování vlakem jako kvalitního dopravního prostředku bez nástrah, a tím zvýšit i počet cestujících. Obecně zlepšit bezpečí při cestování vlakem s kočárkem a s dětmi, pro starší občany a vlastně pro všechny, kteří se potýkají s nástrahami nízkých nástupišť, vysokých schodů do vlaků a zmatečného staničního hlášení.

  • Budeme pokračovat v popisu a hodnocení nádraží z pohledu uživatelské přívětivosti a bezpečnosti. Již ohodnocená nádraží průběžně aktualizovat.
  • Druhou části našeho průvodce je popis a recenze vozů z pohledu uživatelů. I zde budeme pokračovat v hodnocení nových vozů a to jak českých dopravců, tak těch zahraničních pohybujících se na našem území.
  • Jsme poradnou pro maminky cestující s kočárkem ve vlaku. Maminky píší, že potřebují cestovat s kočárkem odkud-kam a kdy a my jim doporučujeme, který vlak, který vůz ve vlaku použít
  • Budeme i nadále přidávat Tipy na výlety vlakem. Soustředíme se jen na méně známé tipy, kterou jsou v docházkové vzdálenosti od nádraží.
  • Chceme rozvíjet blog a publikovat aktuality z provozu.
  • Rozšířit našeho průvodce i do dalších zemí, zejména na Slovensko, které má podobnou infrastrukturu a tedy i podobné „záludnosti“ pro cestující.

Partnerství

Hledáme inzerenty, sponzory a partnery našeho projektu.

Pokud Vás náš projekt Vlakem jednoduše.cz zaujal a máte zájem o spolupráci, napište nám na vlakem.jednoduse@gmail.com

Celý projekt Vlakem jednoduše.cz platíme ze svého.
Neobdrželi jsme ani korunu z veřejného, státního či unijního rozpočtu.
Nemáme žádný finanční dar z Českých drah, Správy železniční dopravní cesty, ani od žádného jiného dopravce či poskytovatele služeb na dráze.
Máme jen skromný příjem z inzerce.

V roce 2018 jsme požádali o podporu Nadaci Vodafon, která poskytuje podporu projektům se sociálním posláním. Získali jsme školení a podporu mentora. V létě 2019 nám poskytli 50 hodin práce programátora, který nám pomohl s vylepšením webu tam, kde naše síly již nestačily.

Kdo jsme, kontakt

Jsme parta nadšenců a dalších občasných přispivatelů z regionů.

Autorem a vedoucím projektu je Pavel Boucník.
Kontaktovat mne můžete na vlakem.jednoduse@gmail.com

Můj příběh a jak vznikl průvodce Vlakem jednoduše najdete v tomto příspěvku.

TV reportáž o našem projektu najdete v pořadu Pozor vlak. Od cca 9 min 50s.

Staň se členem našeho týmu

Pojď nám pomoci popsat všechna česká a slovenská nádraží.
Nabízíme možnost stát členem našeho týmu.
Pomůžete byť popisem i jednoho nádraží.