Vlakem na výlety2022-09-07T19:46:34+02:00

Vlakem na výlety přináší tipy na procházky, pěší výlety a pojížďky na kole. Tipy na cesty a na cíle, které jsme osobně prošli a navštívili. A to vždy s využitím vlaku. Všechny turistické cíle jsou proto v okolí popsaných nádraží a zastávek. U každého příspěvku jsou uvedeny nejbližší železniční zastávky. Popis cesty, zejména s ohledem na děti. Dále délka cesty v km, jaká jsou po cestě rizika.  Na závěr mapa cesty, nebo cíle cesty.
Vlakem na výlety má jen fotky námi pořízené. Nepoužíváme převzaté fotky z cizích webu ani tipy jiných. Proto si za našimi cestami stojíme.
Pokud máte dotaz nebo připomínku, napište nám.

Kartografické centrum Velké Opatovice

Kartografické centrum Velké Opatovice ukazuje vývoj map a mapování od těch nejstarších malovaných map. Jsou tu kartografické pomůcky a přístroje, včetně přístrojů překreslování fotek pořízených letadlem. Nej lákadlem je obrovská plastická mapa Moravy.

Z Blatnice na rozhlednu Radošov

Ze stanice Blatnice vede na rozhlednu Radošov 4 km dlouhá cesta. Rozhledna ve tvaru číše vína nabízí výhled z výšky 262 metrů. Pokračovat můžete po modré do Veselí nad Moravou, nebo na opačnou stranu do Velké nad Veličkou.

Z Hanušovic na Nový hrad (Furchtenberk) a do Bohdíkova

Zřícenina Furchtenberku je na skalnatém ostrohu, asi 180 metrů nad údolím řeky Moravy, kde se vine železniční trať do Hanušovic. Jedná se snad o největší zříceninu v Olomouckém kraji a na severní Moravě obecně. Volně přístupný areál je na turistických mapách označován jako Nový hrad.

Rájec nad Svitavou a Kamélie

Zámek Rájec nad Svitavou  je pozdně barokní zámek typu maison de plaisance ze 2. poloviny 18. století vzniklý přestavbou dřívější tvrze a renesančního sídla. Maison de Plaisance je doslova dům potěšení, radosti, rozkoše.

Ze Starého Města na Štvanici

Pohoří Kralického Sněžníku a rozhledna Na Štvanici. Na běžkách ze Starého Města, od nádraží. Vlaky sem jezdí o víkendech po dvou hodinách s přípojem na rychlík v Hanušovicích. Bílá stopa vede po většinu cestu ve shodě se zelenou turistickou trasou.

Hamry nad Sázavou a Šlakhamr

V zalesněném údolí řeky Sázavy, kousek od obce Hamry nad Sázavou, po červené a žluté značce je funkční hamr jako součásti kovářské dílny v rámci expozice železářství na Vysočině. Pak je tu mamut a skladní prasklina, kterou lze prolézt.