Prázdniny 2017 končí …

a tak vyrážím s dětmi na vyjet do Vídně. Hlavním cílem je návštěva mořského akvária. Jedeme prvním ranním, či spíše dopoledním vlakem RailJetem s příjezdem do Vídně před jedenáctou. Děti se moc těší, zejména na slibované mini kino ve vlaku. Ve vlaku RailJet je totiž řazen vůz pro cestování s dětmi.  A v něm je i dětské mini-kino.

Lístky kupuji přes internet jen den předem. Přesto dostávám včasnou jízdenku do zahraničí. Bohužel na ceně se to moc neprojevilo 🙁
Od nového jízdního řádu, od prosince 2017, ale už do Vídně jezdí i konkurenční žlutý RegioJet a tak by cena mělá jít dolů.

Pokud jedete jako já s dětmi, využijte při cestě od Prahy či Brna Českými dráhami dětský vagón č. 21, který je v soupravě RailJet ve směru do Vídně řazen jako první za lokomotivou. To je dobré vidět předem, protože při délce soupravy by jeho hledání, s dětmi a kočárkem, až po zastavení vlaku dosti obtížné. Tento vůz je určen pro děti, kteří tu mají mini-kino a hrací stoly.

Pokud cestujete s kočárkem, musíte s kočárkem nastupovat do předposledního vozu. Dveře jsou označeny velkým piktogramem. A pak jednoduše projít do prvního vozu za lokomotivou. Zde je právě místo dveří plac pro kočárky. Na druhém konci vozu (hned za lokomotivou) je místo pro cyklisty, kteří tu mají držáky na kola. A i zde je místo pro další kočárky.

Hned po vyjetí projíždí kolem mini-bar. Nějaké sladkosti, horká čokoláda, džusy. Platit lze jak v Kč, tak v EUR. V soupravě je řazen i jídelní vůz. Ale ten je řazen až na druhém konci soupravy. Což je dost daleko, jídlo si však lze přinést. V dětském menu nabízejí klasiku: palačinky se šlehačkou a marmeládou nebo dětmi oblíbené párky s kečupem. Tentokrát jsme si nic nedali, možná při zpáteční cestě. Těším se na svíčkovou s knedlíky. Tu mívají u ČD dobrou.

Záchod je ve voze č. 21 čistý a má i přebalovák. Nevýhodovu je, že je záchod je trochu malý a navíc je na celý vůz jenom jeden. Na druhé straně vozu je totiž místo záchodu plac pro kola, popř. pro kočárky. Ale protože je cestování vlakem do Vídně cenově nekonkurenční autobusům (léto 2017), je dnes dětský vůz spíše prázdný. Při zpáteční cestě z Vídně s námi jelo jen několik málo cyklistů.

Jako malý kluk, vzpomínám si, na průchody mezi vagony. Směsice strachu a odvahy, když v plné rychlosti a za hrozného hluku, jsme překračovali pohybující se plechy, kdy po okraji bylo možné vidět ubíhající koleje. A ty těžké dveře do dalšího vozu! U RailJetu jsou průchody mezi vozy tak tiché, že tu nejsou ani mezivozové dveře. Kdybych děti neupozornil, že procházíme mezi vozy, nevšimli by si toho. Dveře na zelené tlačítko jsou až u vstupu do části pro sezení.

Vůz je klimatizován. Okna se nedají otevřít.
Odpadky můžete odkládat do kastlíku u stolečku. Pro větší věci je k dispozic plechový kastlík na chodbě u záchodu. Wi-Fi jak na české, tak i na rakouské straně, ale o trochu pomalejší.

V mini kině dnes dávají Tučňáky z Madagaskaru, v češtině. Hlasitost v pohodě. Po skončení Tučňáků, už na Dolno-Rakouské straně, to byli Žížaláci a Ovečka Shaun. Ta v němčině. Při zpáteční cestě to byl Slavný lovec Pampalíny a Kominíček. V češtině. Mezitím reklamní klip na České dráhy, který byl trochu hlasitější. My jsme jeli v modré soupravě patřící ČD. Na stejné lince jezdí ještě i červené soupravy Rakouských drah. Je proto možné, že program v mini-kině bude jiný.

Na třech párech sedaček je na stolku nalepena hra pro kostku a figurky. Hrací potřeby Vám zapůjčí průvodčí, ale protože ten nemusí rychle přijít, pokaždé slibuji dětem, že házecí kostku a figurky vezmu z domu. A vždycky na to zapomenu.

Vídeňské nádraží

Nástupiště jsou vysoká, rovná a přehledná. Dětský vůz zastavuje takřka hned u výtahů o patro níže. Záměrně nepíši, že do podchodu, protože pod nástupišti je široký průchod v úrovni okolních ulic. V této úrovni je bezbariérová cesta na městské a regionální autobusy a na tramvaje. Metro a linka regionálního vlaku je o další patro níž. Protože na Vídeňském nádraží nejsou hlášení, vyjma mimořádností, je nádraží tiché.

Mořské akvárium ve věží

Od hlavního nádraží doporučujeme využít nízkopodlažní autobus 13A, který jede přímo k akváriu. Cesta je sice delší než metrem, ale nikde nepřestupujete.

Mořská akvária, terária pro hady a ještěrky se nachází ve vysokánské betonové věži. Ta za války sloužila jako obrana Vídně před spojeneckými nálety.
Úplně nahoře se nachází restaurace a s terasou, odkud je krásný výhled na Vídeň.
O děti se bát nemusíte, místo zábradlí vysoké sklo.

Je tu mnoho akvárií, od těch malých, pro drobné ryby, až akvárium přes dvě patra se želvami. Úžasný pohled.
Je tu i cesta džunglí s opicemi a ptáky. K vidění jsou i krokodýli, žraloci, brouci, mravenci a další tvorové jižních krajů. Mezi patry můžete libovolně procházet po schodech nebo výtahem.
A pokud se zajímáte o válečnou historii, mají tu i malé muzeum vzpomínek. Ale to je otevřeno jen občas.
Největší útok na vaši peněženku / kartu čeká v obchůdku u výstupu. Upomínkové předmět a plyšáci všech možných tvarů a cen.

Více o mořském akváriu na webu Haus des Meeres.

Popis vlakové soupravy RailJet a jak cestovat s kočárkem vlakem najdete na tomto webu.

Hodnocení nádraží Vídeň najdete na tomto webu.