Popis vlaku RailJet

  • Vlak RailJet je vhodný pro cestování s kočárkem
  • Vlak je částečně vhodný pro vozičkáře
  • Místo pro kočárek: ANO
  • Místo pro kola: ANO
  • Nízkopodlažní: NE
  • Přebalovák: ANO ale jen ve voze č. 21
  • Dveře: jednokřídlé na tlačítko
  • Uspořádání: velkoprostorové, sezení buď u stolečků nebo v řadě za sebou
  • Občerstvení: v soupravě je řazen restaurační vůz, během jízdy jezdí po soupravě vozík s nabídkou kávy, čaje, čokolády, drobného občerstvenní

Hodnocení vlaku RailJet

vstupní dveře do vlaku šířky 80 cm
Ve voze je hlasový nebo i obrazový informační systém - např. hlášení stanic
Ve voze je sezení i u stolečku, sedadla naproti sobě
Vnější dveře se otevírají pomoci tlačítka
Elektrická zástrčka na nabíjení drobné elektroniky
Ve vlaku je místo na kočárek
Ve voze jsou sedadla za sebou
Ve vlaku / voze je oddíl určený pro děti do 10 let

Ucelené soupravy Railjet v modrém nebo v červeném provedení jezdí jako rychlíky na lince Praha – Pardubice – Brno – Břeclav – Wien – Graz. Pro cestování s děti, s kočárkem či s kolem je určen jen a pouze vůz č. 21 (Bmpz893), který je řazen vždy na konci vlaku ve směru z Vídně do Prahy. Resp. jako první vůz za lokomotivou ve směru Praha – Břeclav – Graz.
Ostatní vozy 2.třídy (Bmpz891) a vůz 1.třídy (Afmpz890) nejou určeny pro kočárky.

Ale pozor (!) pro nástup s kočárkem musíte použít dveře vozu 22 (šířka 80 cm), které jsou blíže k vozu 21. Označeny pikrogramem kočárku. A pak poholdně přejedete do voze 21. Tady totiž nejsou dveře pro nástup a místo nich je právě místo pro kočárky.

Pro cestování s dětmi je určen vůz č. 21. Doporučuji zarezervovat místa u stolku, kde jsou fólie se stolními hramu jako člověče nezlob se. Dále je ve voze číslo č. 21 mini-kino. Na záchodě je přebalovák.

Pokud nastupujete s kolem, použijte vůz 21, označeno piktogramem kola. Hned za dveřmi je u modrých souprav velké místo pro kola, u červených souprav je toho místa trochu ménší. Pro cestu s kolem musíte mít rezervaci na kolo.

U souprav RailJet jsou přechody mezi vozy pohodlné a nehlučné.
Pokud ale omylem nastoupíte s kočárkem či s kolem do jiných dveří, průjezd přes celý vagón je problematický – úzké místo mezi sedadly (55 cm).

Všechny vozy v soupravě jsou klimatizovány. Okna se nedají otevírat, proto slunci slouží stahovací žaluzie.

Souprava máhlasový a obrazový informační systém. 

RailJet v modrém provedení

Souprava RailJet v modrém provedení, zde na hlavním nádraží ve Vídni

RailJet v červeném provedení

Souprava RailJet v červeném provedení, zde na pražském hlavním nádraží

Modré soupravy provozují české dráhy ČD, červené soupravy pak rakouské dráhy OBB. V uspořádání není většího rozdílu. Trochu se liší 1.třída a pak místo pro kola. Podstatnější je, že v červených soupravách obsluhuje v restauarčním vozu a na pojízdném mini-baru rakouská posádka a ceny jsou trochu vyšší, než když pojedete v modré soupravě.  Na pojízdném mini-baru většinou nefunguej platební terminál, použijte EURa nebo Kč.

Popis vozu č. 21 určeného pro cestu s dětmi

Pro cestování s dětmi, s kojenci, s kočárkem je určen vůz 2.třídy číslo 21. V jeho zadní části je i oddíl pro uložení kol.

Dveře do dětského oddílu ve voze č. 21, zde v červené soupravě

Dveře do dětského oddílu ve voze č. 21, zde v červené soupravě vlaku RailJet

Dětský oddíl ve voze č. 21

Dětský oddíl ve voze č. 21. V zadní části vozu je oddíl pro kola a cyklisty

Mini-kino ve voze RailJet
RailJet - místo pro kola

Ve voze číslo 21, který je určen pro cestování s dětmi, je nejen místo pro kočárky, ale v oddíle pro sezení je zde mini-kino. Naproti jsou tři schody, na které se děti mohou sednout a sledovat pohádky. 

Stolečky v dětském oddílu obsahují hrací plochu pro stolní hry.

Na snímku vpravo nahoře je druhý konec vozu, kde je místo pro kola. Zde je modrá souprava s velkým místem pro kola, je možné si zde i sednout na sklopné sdačky. Samozřejmě, že je zde možné umístit i kočárek. 

V červených soupravách (patřících rakouským železnicím – OBB) je počet stojanů na kola jen 5. V modrých soupravách patřících ČD je 7 míst na kola. 

Pozor při nástupu / výstupu na brněnském hlavním nádraží, vůz 21 zastavuje již ve výrazném oblouku na konci / začátku nástupiště. Mezera mezi schody vozu a nástupištěm je už značná. Pozor proto při nastupování a vystupování s kočárkem, s dětmi a s kolem (!).

Popis vozů 2.třídy

 

Vozy 2.třídy v soupravě RailJet

Vozy 2.třídy v modré soupravě RailJet. Modré soupravy provozují ČD, zatímco červené soupravy OBB. 

Vozy 2.třídy v soupravě RailJet

Sezení je buď za sebou, nebo u pevného stolečku. Zdroj el. energie je dole mezi sedadly. Ve vozech je wi-fi signál, dobře dostupný je i signál GSM.

Dveře a průchody 

Nástupní dveře šířky 80 cm do RailJetu

Nástupní dveře mají spodní výsuvný schodek do RailJetu

Výstupní dveře, tlačítko zelené / červené na otevírání / zavírání dveří

Výstupní dveře, tlačítko zelené / červené na otevírání / zavírání dveří.

Výstupní dveře, tlačítko zelené / červené na otevírání / zavírání dveří

Vnější dveře jsou šířky 80 cm. Madlo je zapuštěné do stěny a nezužuje nástupní prostor. Dveře se otevírají (a zavírají) zeleným / červeným tlačítkem. Po otevření dveří se vysune i spodní schodek usnadňující nástup.

Průchod mezi vozy RailJet

Průchod mezi vozy RailJet je pohodlný, nehlučný a uživatelsky přívětivý. Už žádné těžké dveře a plachtíci plechy na zemi jak u klasických vozů.  

Na obráku vpravo vidíme průchod do části k sezení, odsouvací dveře – stačí drcnout a dveře se odsunou. Jen do vozu č. 21, který je určen pro cestování s děti, jsou na dveřích zelená tlačítka. Šířka vnitřních dveří je 63 cm.

Záchody jsou vždy jen na jednom konci vozu a to po dvou proti sobě. Dveře se otevírají dovnitř. 

Pro větší odpadky jako jsou třeba láhve či přečtené noviny, slouží nádoby u východu – na obrázcích jsou vlevo pod displejem. 

Ve vozech je hlášení stanic a na obrazovkách se dozvíte aktuální rychlost, čas příjezdu do příští stanice a připoje,

 

Průchod mezi vozy RailJet

Záchod

 

Záchody jsou po dvojicích proti sobě vždy na jednom z konců vozu. Nejsou ale moc velké. Ovládání splachování, výdej vody a sušák horkým vzduchem je na tlačítka.Výdej tekutého mýdla ručně tahlem k sobě. Nad umyvadlem je velké zrcadlo. Na dveřích je věšák. Otevírání dveří dovnitř. 

Záchod tvoří  uzvařený systém, odpad je odsávám podtlakem do nádraže jako v letadle. Některé děti se toho „sacího“ zvuku mohou leknout. 

Přebalovák ve vlaku RailJet

Přebalovák je ve vlaku RailJet jen ve voze číslo 21. Ostatní záchody v soupravě jsou bez přebalováku.

Výmalba na záchodě ve voze 21 RailJet

Na stěnách každého záchodu v soupravě RailJet jsou jiná vyobrazení. Ve voze číslo 21 určeného pro cestování s dětmi mohou být i na stěnách i takové hravé motivy.

Klady a Zápory vlaku RailJet

„Mám ráda ucelené soupravy, kdy průchody mezi vozy jsou nehlučné, žádné těžké dveře. Ještě jako dítě si pamatuji ty hrozné dveře na pružinu, a na zemi mezi vozy skřípající plechy podlahy. Pohodlné sezení. Oceňuji dětský vůz a tichý vůz.“

„Škoda, že vlak není aspoň částečně nízkopodlažní. A při nástupu do dětského oddílu musíte pamatovat, že nastupujete do dveří o vůz předním. Zejména míst pro kočárky  by mohlo být více a v červených soupravách OBB je i málo míst na kola.“

Hledáte jiný vůz?

Váš příspěvek (dotaz či komentář) se nezobrazí hned. Napřed čeká na schválení / zodpovězení. Poté bude uveřejněn. Vaše email adresa je určena jen a pouze pro případnou odpověď na Vás dotaz / komentář. Vaše email adresa nebude nikde zveřejněna ani poskytnuta třetí straně, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána. Pokud bude Váš dotaz / komentář zajímavý, budu jej, po úpravě, publikovat, ale bez uvedení Vašeho jména a email ad