Blansko

V Blansku jsou dvě nádraží, Blansko-město a Blansko u autobusového nádraží, které zde popisuji. Blansko se nachází na velmi frekventované trati z Brna na Letovice. Staví zde regionální rychlíky a všechny osobní vlaky. Většina expresů tudy jen projíždí. Nádraží ve Vyškově prošlo rekonstrukcí, včetně podchodu a nástupišť. Vedle nádraží je nové autobusé nádraží. Nádraží je tak často využíváno pro výlety do okolí, třeba na Macochu. 

Blansko

Hodnocení

Hodnocení nádraží na 60 %

Pro pohodlné a bezpečné cestování vlakem s dětmi, s kočárkem, u starších lidi či na vozíku jsou důležité jak samotné vagóny, tak i stav a vybavení nádraží. Má nádraží pohodlné a bezpečné nástupiště a jak se na nástupiště vůbec dostanu? Tady je popis a hodnocení nádraží v Blansku.

Jak vypadá nádraží Blansko v říjnu 2018?

Na nádraží v Blansku staví regionální rychlíky od Brna na Českou Třebovou (a do Prahy). Ráno a pozdě večer i expresy z/do Prahy. Spojení z Brna je zajištěno i o víkendu po půl hodině.

Nádraží je využíváno zejména jako přestupní uzel na blízké autobusové nádraží (rekonstrukce z roku 2018) a jako východiště pro cyklo a pěší výlěty do okolí, třeba na Macochu.

Na III. nádraží vede podchod (většinou osobní vlaky směr Brno, rychlíky v obou směrech), ale osobáky od Brna zastavují (a čekají) hned u I. nástupiště u haly nádraží. Toto I.nástupiště je však nízké. 

Nádražní hala je velká, pár míst k sezení, pokladny, stánek s novinami a dalšími drobnostmi. Automat na drobné občerstvení. WC. V budově nádraží hospoda.

Podrobně
 • Nástupiště – III. nástupiště vysoké, rovné, dlouhé, kompletně zastřešené. I.nástupiště nízké, bez zastřešení, pár kroků a jste v hale nádraží. II.nástupiště nízké, příchod až po zastavení vlaku.
 • Přístup na nástupiště – k III.nástupišti podchodem, k II.nástupišti přecházením kolejí. 
 • Přístup na nádraží – bezbarierový
 • Orientace na nádraží – bez problému
 • Pokladny – ano
 • Záchod – ano
 • Čekárna – ano
 • Čistota – ano
 • Občerstvenní – automat na drobné potraviny, stánek s novinami a dalšími drobnostmi, restaurace. Další hospoda přes sllnici.
 • Veřejná doprava – u nádražní přes most nové autobusové nádraží
 • Parkování auta – vedle nádraží

Nádraží

Blansko nádraží u toho autobusového

Blansko nádraží u toho autobusového. Přes most (za mnou) nové autobusové nádraží. 

Hala blanenského nádraží

Hala nádraží v Blansku. Základní nabídka služeb.

V hale na nádraží v Blansku

V hale na nádraží v Blansku. 

Podchod

Schody z podchodu na III.nástupiště

Schody z podchodu na III.nástupiště. Žádný výtah. 

Podchod na III.nástupiště

Tématicky vymalovaný podchod na III.nástupiště. Čisto, ale jen schody, žádný výtah.

Nástupiště

Osobní vlak od Brna u I.nástupiště

Osobní vlak od Brna u I.nástupiště. Nízké nástupiště, bez zastřešení. 

III.nástupiště v Blansku

Jsme na III.nástupišti. To je široké a kompletně zastřešené. Přístup jen podchodem – jeho „barevný“ vstup vidíte na druhé straně. Jen schody žádný výtah.

II.nástupiště v Blansku

U modro-bílého vlaku vidíte i II.nástupiště. To je rovnéž nízké a příchod k němu až po zastavení vlaku. Velmi nebezpečné. Vystupuje se směrem k nádražní budově.

III.nástupiště v Blansku

III.nástupiště a pohled na druhou stranu, na směr od Letovic a Prahy. Pozor (!) vlaky tudy jezdí opravdu rychle. 

Klady a Zápory

„Příjemné nádraží, hezká a vzdušná hala a blízkost autobusového nádraží, plus možnost parkování hned u nádraží. Široké a dlouhé III.nástupiště.“

„Zejména II.nástupiště je strašné. Nízké, přístup až po zastavení vlaku. A když vlak zastaví u I.nástupiště u budovy, obávala bych se, aby neznalí lidé nevystupovali i na druhou stranu. Když je tam II.nástupiště. A pak jen schody na III.nástupiště. Musela bych jít asi na začátek a máváním přivolat dozor, jestli mohu přejít přes koleje.“

Další hodnocená nádraží

Vaše email adresa je určena jen a pouze pro případnou odpověd na Vás dotaz / komentář. Vaše email adresa nebude nikde zveřejněna ani poskytnuta třetí straně, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána. Pokud bude Váš dotaz / komentář zajímavý, budu jej, po úpravě, publikovat, ale bez uvedení Vašeho jména a email adresy.