České dráhy výrazně posílí dopravu na 56. ročník Pochodu Praha – Prčice, který se koná už tuto sobotu 20. května 2023.

Vzhledem k očekávanému velkému zájmu o přepravu do míst startů dopravce vypraví na trati z Prahy přes Benešov u Prahy a Olbramovice do Tábora a Sedlčan posilové vlaky a zvětší kapacitu ostatních pravidelných spojů. Vybrané odpolední vlaky navíc mimořádně zastaví na zastávce Heřmaničky. Posílená bude také regionální doprava, kromě vlaků z Prahy do Benešova a navazujících spojů do Tábora budou mít větší kapacitu také vlaky do Milevska a Sedlčan, kde jsou další startovní místa.
Účastníci pochodu mohou využít speciální „Celodenní jízdenku – region Středočeský / Prčice“ za 199 Kč, která bude platit v den pochodu ve 2. třídě všech vlaků ČD v širší oblasti Středočeského kraje.

Mimořádné vlaky na pochod Praha – Prčice

Před startem pochodu a po jeho závěru vypraví České dráhy pro účastníky mimořádné spěšné vlaky.
Pojedou v 5:32, 7:16 a 8:12 z Prahy hl.n. do Tábora, v 5:22 z Prahy-Libně do Sedlčan, v 7:43 z Benešova u Prahy do Sedlčan a v 18:22 z Heřmaniček do Tábora.

V opačném směru pojedou posilové spěšné vlaky v 7:25 ze Sedlčan do Benešova, v 18:38 z Heřmaniček do Prahy hl.n. a ve 22:22 z  Olbramovic do Prahy hl.n. Některé z těchto vlaků pojedou v části trasy v časech pravidelných vlaků, nabídnou však větší kapacitu.

Pro cestu zpět z pochodu zajistí České dráhy také mimořádné osobní vlaky z Heřmaniček do Benešova u Prahy, na které budou navazovat příměstské osobní vlaky dále ve směru do Prahy. Odjezdy těchto posilových vlaků z Heřmaniček jsou naplánované každou hodinu mezi 15:38 a 21:38 (spoj v 18:38 pojede jako spěšný vlak přímo až do Prahy). Mimořádné osobní vlaky zastaví také ve Voticích, Olbramovicích a Bystřici u Benešova.

Mimořádná zastavení rychlíků ve stanicích Heřmaničky

V souvislosti s pochodem budou odpolední dálkové vlaky linky R17 Vltava / Lužnice mezi Prahou a Českými Budějovicemi mimořádně zastavovat ve stanici Heřmaničky. Sem budou výletníci přijíždět po ukončení pochodu kyvadlovou autobusovou linkou z cíle pochodu v Prčici. V Heřmaničkách zastaví každou hodinu mezi 14:46 a 19:46 a ještě ve 21:46 rychlíky ve směru z Prahy hl.n. do Českých Budějovic a Českých Velenic. V opačném směru do Prahy tu zastaví rychlíky každou hodinu mezi 14:15 a 21:15.

Účastníky pochodu upozorňujeme, že spoje Jižní expres (Praha – Linec / České Budějovice / Český Krumlov) nebudou zastavovat v místech startu pochodů a na své trase mezi Prahou a Českými Budějovicemi zastaví jen v Táboře.

Posilové vozy v pravidelných vlacích

Počasí bude přát. Na pochod pojede vlakem velké množství účastníků. Proto ČD zařadí do  rychlíků mezi Prahou a Českými Budějovicemi mimořádné posilové vozy. Některé ranní vlaky budou mít až jedenáct vozů. Větší posílení již z technologických důvodů není možné. Do posilových vozů není možné si zarezervovat místo k sezení.

Kapacitnější soupravy budou řazeny také na regionálních vlacích z Prahy do Benešova u Prahy (některé ranní a večerní vlaky budou posíleny o jednu soupravu CityElefant), z Benešova u Prahy do Tábora (vlaky na této trati zajistí dva spojené RegioPantery nebo třívozová jednotka InterPanter), z Olbramovic do Sedlčan i z Tábora do Milevska.

Kyvadlová autobusová doprava Prčice – Heřmaničky

V sobotu 20. května odpoledne bude zajištěna za úplatu smluvní kyvadlová autobusová doprava z Prčice k železniční zastávce Heřmaničky. Interval mezi spoji bude záležet na počtu cestujících. Autobusy by měly jezdit až do cca 21 hodin. Autobusy budou končit na stejném místě jako v dřívějších letech, tj. u dnes již bývalé stanice Heřmaničky, kde se pochodníkům nabídne pohled na odstraněné kolejiště původního nádraží. K nové zastávce na nové přímější trati to pak je ještě asi 200 metrů. Bližší nástupiště je směr Tábor, naopak po podejití tratě se cestující dostanou na nástupiště směr Praha. Cestující čekající na nástupišti žádáme, aby dbali zvýšené pozornosti, protože po nové trati mohou projíždějící expresní vlaky využívat rychlost až 160 km/hod.

Do Milevska, Sedlčan a Petrovic bude do cca 19:30 zajištěna doprava autobusy z náměstí v Sedlci.

Kompletní výčet informací od pořadatele je na internetové stránce www.praha-prcice.cz

Přeprava kol na Pochod Praha – Prčice

Pochod Praha – Prčice zahrnuje také několik cyklotras, které vedou do Prčice z Prahy, Milevska a Tábora.

Cyklotrasa z Prahy je vedena jako jednosměrná, cyklotrasy z Milevska a z Tábora jsou okružní. Cyklisty upozorňujeme, že ve všech rychlících a expresech mezi Prahou a Českými Budějovicemi je povolena přeprava jízdních kol pouze s povinnou rezervací místa pro jízdní kolo. Z bezpečnostních důvodů nebude ve stanici
Heřmaničky možný nástup cestujících s jízdním kolem do rychlíků a expresů. Cestujícím s jízdním kolem doporučujeme, aby při návratu do Prahy dojeli na kole do Benešova a odtud využili pravidelné osobní vlaky linky S9 ze stanice Benešov u Prahy, případně kyvadlové vlaky z Heřmaniček do Benešova.

Celodenní jízdenka region Středočeský / Prčice

Účastníkům pochodu doporučujeme využít přednostně „Celodenní jízdenku region Středočeský / Prčice“ za 199 Kč pro jednoho cestujícího. Tato jednodenní síťová jízdenka s prvním dnem platnosti v sobotu 20. května 2023 bude platit do 02:00 hod. v neděli 21. května ve 2. vozové třídě všech vlaků ČD ve vymezeném obvodu (shodný s obvodem platnosti Celodenní jízdenky region Středočeský).

Tyto jízdenky je možné zakoupit v předprodeji v e-shopu a u pokladních přepážek ČD. V sobotu 20. května je budou prodávat také průvodčí přímo ve vlacích (po nástupu v obsazené stanici standardně s manipulační přirážkou). Prodej jízdenek bude na pokladních přepážkách i u průvodčích ukončen v sobotu ve 12:00 hod. Nárok na slevu se při zakupování ani kontrole jízdních dokladů neprokazuje.

S touto jízdenkou se účastníci pochodu dostanou na místa startů nejen z Prahy, ale i z ostatních míst Středočeského kraje a blízkého okolí, přičemž jízdenka platí také pro cestu zpět. Cestující z jiných regionů si mohou zakoupit jízdenku ze své nástupní stanice do první stanice, odkud platí „Celodenní jízdenka – region Středočeský / Prčice“, a pro další cestu navázat touto jízdenkou. Územní platnost ukazuje tato mapu v PDF (nové okno).