Od soboty 1. července se mění jízdní řády. Expresy a rychlíky z Brna do Prahy bude opět jezdit přes Českou Třebovou a Pardubice. Vynechají zastávky Královo Pole a Havlíčkův Brod. Sledujte jízdní řád.

Do Brna opět za cca 2,5 hodiny

U dopravce České dráhy se jízdní doba vlaků railjet Vindobona a EuroCity Metropolitan/Hungaria/Slovenská strela mezi Prahou a Brnem sod 1. července zkracuje o 21, resp. o 26 minut. Rychleji se bude cestovat také do Vídně, Bratislavy nebo Budapešti. Vlak EC Hungaria znovu zamíří do centra Prahy a obnovuje se přímé vlakové spojení railjet Vindobona Graz – Wien – Brno – Praha – Dresden – Berlin.

„Dokončení hlavních oprav na 1. koridoru kolem Ústí nad Orlicí umožní od 1. července návrat vlaků railjet a EuroCity zpět na trať přes Českou Třebovou a nabízí lepší spojení mezi Brnem hl.n., Pardubicemi a Prahu. Zrychluje se také spojení k našim sousedům do Vídně, Bratislavy nebo do Budapešti. Vlak se na těchto relacích znovu stává zajímavou alternativou k individuálnímu motorismu nejen kvalitou a rozsahem služeb, ale také cestovním časem. Ten bude nyní z Prahy do Brna 2 hod. 35 minut a opačným směrem ještě o 2 minuty méně,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva ČD a náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu.

Rovněž vlaky dopravce RegioJet se vrací na svoji původní trasu přes Pardubice a jízdní doba se zkracuje o cca 20 minut.

Zkrácení doby cesty znamená zvýšení cestovní rychlosti (včetně zastávek nebo úseků s nižší rychlostí) mezi Brnem a Prahou na zhruba 100 km/h. Aktuální cestovní časy jsou vedle technických parametrů tratě a souprav ovlivněny také dalšími investičními akcemi na trase vlaků či hustotou provozu. Příměstské úseky v Praze a Brně a obecně celý 1. koridor patří k nejvytíženějším tratím v České republice.

Rychleji i do Vídně, Bratislavy a Budapešti

O 21 minut rychleji se pojede také do zahraničí. Cesta z Prahy do Vídně u ČD bude od 1. července trvat 4 hod. 4 min., z Prahy do Bratislavy se pojede 4 hod. 9 min. nebo z Prahy do Budapešti 6 hod. 43 min. Se zrychlením dopravy se mění také pražská zastávka vlaku EuroCity Hungaria Budapest – Hamburg. Díky získanému času bude tento vlak znovu zajíždět do centra města a zastaví vedle nádraží v Holešovicích také v Praze hlavním nádraží. Zrychlení dopravy umožní obnovit také provoz přímého vlaku railjet Vindobona v trase Graz – Praha – Berlin. I tento vlak zastaví v Praze hlavním nádraží. Díky obnovení jeho provozu získají Brno
a Pardubice druhý pár přímých spojů do/z Drážďan a Berlína. K podobnému zkrácení jízdní doby na trase Praha – Vídeň se vrací RegioJet.

Jediným, kdo tratí, jsou cestující využívající nádraží Brno-Královo Pole. Ti budou muset opět na vlak do Prahy až do centra Brna, na brněnské hlavní nádraží. A pak obyvatelé Havlíčkova Brodu, kteří už nebudou mít zastávku RegioJetu.