Voda zdarma s aplikací Lokni

Nově jsou na českých nádražích instalovány automaty s pitnou vodou. K načepování vody z těchto vodo-automatů slouží mobilní aplikace Lokni v rámci tarifu Nádraží. Půl litru vody zdarma denně. Pokud máte žízeň, můžete přejít na vyšší tarif a do vlastní lahve si natočit až 3 litry vody. Cílem je snížit množství plastového odpadu. Současná nádražní pítka nemusí být vždy dostatečně hygienická a voda v nich opravdu kvalitní.

Voda i bez mobilu

Ti, kteří nemohou nebo nechtějí mobilní aplikaci využívat, si vodu mohou jednoduše koupit za pár korun.
Na vodo-automatu je čtečka platebních karet. Přiložíte, zaplatíte a vodu si stiskem tlačítka načepujete do vlastní láhve. Perlivou nebo neperlivou.

Ceník při použití karty

  • 0,5 litru za 6 Kč
  • 1,0 litr za 8 Kč
  • 1,5 litrů za 10 Kč (v cenách k listopadu 2023)

Jak na to

  • Do levého, většího, otvoru vložte láhev nebo kelímek.
  • Mobil s aplikací vložte do pravého otvoru, kde je čtečka. Pokud je vše v pořádku, nahoře na displeji vás automat uvítá jménem.
  • Pokud ještě nemáte appku, na boku vodo-automatu je kód pro stažení.
  • Za vodu můžete i zaplatit kartou. Čtečka je vpravo nahoře.
  • Stiskem tlačítka si vyberte perlivou nebo neperlivou vodu. Množství vody určujete délkou stisknutí.
  • Pokud si načepujete méně než půllitru, máte jen chvíli na pokračování. Pak jste už odhlášeni.

Koncept vody na appku Lokni běží již nějaký ten pátek. Stávajícím uživatelům sítě Lokni se proto v rámci aplikace rozšíří počet míst, kde si budou moct vodu načepovat.

„V Česku se každoročně spotřebuje téměř miliarda litrů balené vody, což představuje enormní
zátěž pro životní prostředí. Projekt Lokni se snaží předcházet vzniku odpadu. Čím více lidí si
bude plnit vodu do vlastních lahví, tím méně PET lahví bude muset být vyrobeno, skladováno
a dopravováno kamionem po silnici,“ uvádí zakladatel startupu Lokni Martin Václavík.

Komunita uživatelů Lokni ušetřila za dobu své existence již více než 10 milionů PET lahví. Uvedenými 12 nádražími projde ročně na 55 milionů cestujících. Pokud by si každý stý návštěvník natočil vodu do vlastní lahve namísto nákupu vody balené, ušetřilo by se 1 500 PET lahví o objemu 0,5 litrů denně, resp. 45 tisíc za měsíc. Měsíční úspora plastového odpadu by tím pádem představovala více než 1,1 tuny, což je 13,7 tuny za rok. Celková měsíční výtoč zmiňovaných 12 filtračních stanic Lokni by byla 23 tisíc litrů vody.

Průběh instalace aplikace Lokni

Železnice bez plastů

Hlavním smyslem projektu Železnice bez plastů bylo nalézt řešení, které pomůže získat důvěru cestujících a široké veřejnosti v pitnou vodu z veřejně dostupných zdrojů, tedy stávající vodovodní sítě. Zároveň jde o nastartování trendu, kdy tato alternativa začne být preferována před balenou vodou v plastu. Pro Správu železnic je předcházení vzniku odpadu klíčovým bodem její strategie udržitelnosti, proto se zaměřuje i na snižování množství odpadu, který vzniká právě v důsledku konzumace balených vod.

„Podstatou pro naplnění tohoto cíle je změna přístupu veřejnosti. V aktuální situaci ale lidé nemají úplně na výběr, a když řeší svůj pitný režim na cestách vlakem, končí většinou u nákupu balené vody. Z našich dlouhodobých průzkumů a zkušeností navíc vyplývá, že klasická veřejná pítka nepatří k preferovaným zdrojům pitné vody, především z důvodu jejich hygieničnosti,“ uvádí generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Správa železnic proto hledala dodavatele pro zajištění instalace a provozu automatů na filtrovanou vodu do vlastní lahve. V rámci výběrového řízení bylo vybráno řešení společnosti Lokni, která již dlouhodobě provozuje úspěšnou síť filtračních stanic na 54 fakultách českých vysokých škol.

Čistota a kvalita vody

Filtrační stanice Lokni jsou postaveny na uhlíkové filtraci v kombinaci s unikátní technologií UV-C LED. Vedle chloru odstraňují nežádoucí pachy, chutě a nečistoty a také většinu pesticidů, zbytků léků a hormonů. Automaty Lokni disponují také klíčovou funkcí pravidelného automatického proplachu, který zabraňuje nežádoucí stagnaci vody.

„Chceme cestujícím nabídnout vodu ve stoprocentní kvalitě bez ohledu na lokalitu nebo stav vodovodní sítě. Finální doupravená voda by tak měla být vždy plnohodnotnou či lepší alternativou vody balené,“ vysvětluje Svoboda.

Výběrové řízení Správy železnic pro projekt Železnice bez plastu vyhrála společnost Bezpetek, která podala nabídku ve spolupráci se startupem Lokni. Ten řešení kompletně naprojektoval a bude zajišťovat i veškerou instalaci, správu, servis a integraci mobilní aplikace. Spolupráce je koncipována na dobu 5 let na 12 lokalit. Pokud se koncept osvědčí, obě strany nevylučují rozšíření filtračních stanic na další nádraží. V rámci ESG strategie Správy železnic je v plánu rovněž informovat veřejnost o úsporách odpadních plastů a efektivitě takto instalovaných filtračních stanic.

Kde všude bude vodo-automat

Automaty na filtrovanou vodu budou v halách a hlavních chodbách nádražní tak, aby byly maximálně dostupné široké veřejnosti.
Instalace vodo-automatů bude probíhat ve dvou fázích:

Stanice zařazené do fáze 1:

Praha hl. n. (už tam je)
Praha-Smíchov
Kolín
Hradec Králové hl. n.
 Náchod
 Děčín hl. nádraží
Plzeň hl. nádraží
České Budějovice
Břeclav

Fáze 2 zahrne další tři nádraží. Jaké to budou, to se teprve uvidí.
Půjde pravděpodobně o některá důležitá nádraží na Moravě.

Železnice bez plastů

Správa železnic v projektu Železnice bez plastů, má cestujícím přinést alternativu k balené vodě v PET lahvích.
Z podaných nabídek bylo vybráno řešení startupu Lokni, který na 12 českých nádražích postupně nainstaluje filtrační stanice na pitnou vodu. Cestující budou mít možnost si na vybraných nádražích každý den načepovat zdarma půl litru vody do vlastní lahve. První filtrační zařízení je již nainstalováno na hlavním nádraží v Praze. Zbylých 11 lokalit bude následovat v dalších stanicích. Správa železnic tímto projektem pokračuje v naplňování své udržitelné strategie Zelená železnice.